Jeżeli auta to leasing

Leasing od dawna figuruje na naszej mapie gospodarczej, ale nie było o nim tak głośno jak obecnie. Sprawia to sytuacja na rynku polskiej przedsiębiorczości. Od jakiegoś czasu polskie firmy niejako są zmuszone do sięgania po leasing, ponieważ w przeciwnym razie już dawno by zbankrutowały. Przedsiębiorstwom potrzebny jest dopływ gotówki, szczególnie w czasie kryzysu, który nadal gości nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Banki obawiają się pożyczania pieniędzy firmom, ponieważ mają złe doświadczenia z przeszłości, kiedy to wiele firm zbankrutowało i do dnia dzisiejszego nie mogą odzyskać pożyczonych pieniędzy. Dlatego obecnie nie są już tak skore do kredytowania działalności firm, szczególnie tych małych i średnich. Tymczasem to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują najbardziej finansowego wsparcie i to małe i średnie przedsiębiorstwa dają najwięcej do budżetu państwa. Programy rządowe, które rząd usiłuje wprowadzić są nieefektywne i niewystarczające. Dlatego trudno dziwić się przedsiębiorcom, że szukają alternatywnych wyjść z trudnej dla siebie sytuacji. Jednym z nich jest leasing, który jest taką alternatywą dla kredytów. Leasing jrównież est formą kredytową, ponieważ leasingobiorca biorący w użytkowanie jakiś  środek trwały wnosi za jego użytkowanie miesięczną ratę wraz z opłatami towarzyszącymi. Podobnie rzecz ma się z kredytami, tylko, że w przypadku kredytów ich przedmiotem są pieniądze. Skoro jednak firma nie może liczyć na gotówkę bierze w leasing przedmioty, które miała zamiar kupić za pieniądze.
Rodzaje leasingu mogą być różne: leasing bezpośredni, pośredni, leasing finansowy, operacyjny samochodów osobowych, dostawczych, samochodów używanych i leasing samochodów ciężarowych. Wiele odmian, wiele rodzajów i różne warunki. Oferta jest bogata, ale i zróżnicowana, dlatego – podobnie jak w przypadku rynku kredytowego – tak ważna jest analiza propozycji firm leasingowych, dokładne wyliczenie kosztów oraz właściwy dobór leasingu.
– To prawda. Na przykład jeżeli jest to możliwe stawiajmy na leasing bezpośredni, ponieważ koszty takiego leasingu są mniejsze. Nie ma pośredników, a przedmiot, który chcemy wziąć w leasing oferuje wykonawca, jego producent. Siłą rzeczy jest więc tańszy. Nie zawsze jednak firmy producenckie zajmują się leasingiem, wtedy do akcji wchodzą firmy leasingowe. Jak się okazuje jedną z branż, która najczęściej sięga po tę formę kredytowania jest branża samochodowo-transportowa. Wiadomo transport kołowy jest w europie bardzo rozpowszechniony, dlatego leasing samochodów ciężarowych jest tak popularny. Nawet wówczas, kiedy nie było większych problemów z kredytami, firmy transportowe najczęściej sięgały po leasing samochodów ciężarowych i dostawczych. Nie wykładano gotówki na ich zakup, ponieważ nie było to i nie jest opłacalne. Lepiej brać w lesing kolejne nowe samochody niż wydawać pieniądze na zużyte auta. Tak właśnie jest i tak właśnie funkcjonuje leasing samochodów ciężarowych – twierdzi przedsiębiorca branży transportowej.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca