Jak zniknąć z BIK-u?

Biuro Informacji Kredytowej posiada wyłącznie prawo do zbierania i udostępniania danych, bez możliwości ich modyfikacji. Informacje do bazy BIK-u przekazują banki i SKOK-i. Zgromadzone wiadomości albo działają na korzyść klienta, albo na niekorzystność – jeśli kredytobiorca nie płaci zaciągniętego zobowiązania w terminie, nastąpiła windykacja lub egzekucja. W BIK-u znajdzie się także informacja, czy dany klient znajduje się na liście dłużników.

Co zrobić, by poprawić historię w Biurze Informacji Kredytowej?
Jeśli chcemy zaciągnąć nowy kredyt w dowolnie wybranym banku, to warto zwrócić się do banku w którym poprzednio spłacaliśmy kredyt o wystawienie zaświadczenia z pozytywną opinią. Przyda nam się to bardzo, ponieważ zarówno banki jak i SKOK-i umieszczają informacje o opóźnieniach w spłatach, ale zapominają wysłać informacji o całkowitej spłacie zaciągniętego kredytu.

Możemy także zobligować bank lub SKOK do złożenia pisemnego wniosku do BIK-u o usunięcie naszych danych. Tylko w ten sposób informacje mogą być usunięte. Banki i SKOK-i jako jedyni administratorzy bazy mogą pisemnie żądać zmiany niepoprawnych lub nieaktualnych danych, a BIK musi te informacje poprawić.

Według prawa bankowego informacje o nieterminowo spłacanych zobowiązaniach wobec banków i SKOK-ów od momentu ich rozliczenia przechowywane są w bazie przez 5 lat. Jeśli kredyt był spłacany zgodnie z umową z zachowaniem wszelkich zobowiązań i terminów zapisanych w umowie, to informacje mogą zniknąć zaraz po spłacie kredytu. Warto jednak wyrazić zgodę, by pozytywne o nas informacje pozostały w BIK-u jak najdłużej. W przypadku, gdy będziemy chcieli wziąć kolejny kredyt znacznie ułatwi nam to sprawę i zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca