Fundusz parasolowy a podatki

Luty 11
16:50 2012
Oceń ten artykuł

 Fundusz parasolowy, to wbrew pozorom nie fundusz, który inwestuje swe środki w firmy zajmujące się produkcją przedmiotów służących do ochrony przed deszczem. Jest to określenie funduszu inwestycyjnego, który ma wydzielone subfundusze. Każdy z funduszy stanowi odrębny portfel inwestycyjny, który nie miesza się z innymi subfunduszami, prowadzi oddzielne wyceny, jest zarządzany na swój sposób i posiada odrębną od innych strategię inwestycyjną.
Dlaczego warto jest inwestować w fundusz parasolowy? Chociażby ze względów podatkowych. Przypuśćmy, że swoje środki inwestujemy w dwa oddzielne fundusze. Jeden z nich niestety przyniósł stratę na poziomie 10%, drugi spisał się znacznie lepiej i zyskaliśmy 25%. Podatku od starty póki co rząd jeszcze nie wymyślił, ale od zysku już tak. Dlatego zapłacimy podatek od zyskanych 25%. Jeżeli posiadalibyśmy środki w dwóch subfunduszach funduszu parasolowego, a sytuacja, którą opisaliśmy wcześniej będzie miała miejsce, to wówczas podatek będzie mniejszy. Dlaczego? Dlatego, że podatek zapłacimy od różnicy zysku i straty. We wspomnianym przykładzie będzie to podatek od 15% (25%-10%=15%). Jest to właśnie główny cel, jaki posiada fundusz parasolowy.
Drugi plus funduszu parasolowego wynika z faktu, że nie zapłacimy też podatku jeśli zdecydujemy się przenieść zgromadzone środki między subfunduszami. Jeśli zdecydowalibyśmy się na taką operację w ramach dwóch oddzielnych funduszy, wówczas znów stracilibyśmy pieniądze na rzecz Urzędu Skarbowego. Podatek ustalany będzie dopiero w momencie, kiedy udostępnimy środki bezpośrednio inwestorowi. Zwykle jest to po prostu zakończenie inwestycji, czyli sprzedaż swoich udziałów.
Fundusz parasolowy jako jeden z głównych celów posiada właśnie optymalizację podatkową, która pomaga wielu klientom zaoszczędzić na płaceniu podatków przy każdej możliwej sytuacji.