e-Konta w e-bankach

Marzec 24
08:24 2010
Oceń ten artykuł

Opłaty za energię elektryczną, gaz, rachunki za mieszkanie, raty kredytów, przelewy, zlecenia stałe, to niemal codzienne zajęcie nie tylko aktywnych zawodowo Polaków. Ciągle coś kupujemy, za coś płacimy, bierzemy kredyty w bankach – od banków zaczynamy i najczęściej na bankach kończymy.

Zaczynamy zakładając konto bankowe, za pośrednictwem banków oszczędzamy swoje pieniądze i w bankach bierzemy kredyty.  Pieniądze najczęściej trzymamy  w banku, bo tak jest prościej, wygodniej i bezpieczniej. Za pośrednictwem banku przeprowadzamy też te najprostsze i najbardziej skomplikowane operacje finansowe, nie musząc przy tym nosić w kieszeniach gotówki. Większość z nas ma swoje osobiste konta bankowe, na które wpływają pieniądze z wynagrodzeń, emerytur i rent i z których opłacamy nasze należności. Starsi ludzie wolą jednak trzymać swoje pieniądze w domach, a jeżeli już decydują się na bank to raczej wybierają banki tradycyjne. Internetowe banki nie wzbudzają w nich aż takiego zaufania, a po drugie na komputerach trzeba się znać. Młodzi ludzie wolą jednak elektroniczny system bankowy, dlatego wybierają internetowe konta bankowe. Dla nich najważniejszy jest czas i dla nich internet nie ma żadnych tajemnic. Nie oznacza to bynajmniej, że starsi ludzie nie uczestniczą w internetowym życiu i internetowej bankowości. To między innymi do nich kierowana jest informacja, że  przenoszenie rachunków bankowych jest już o wiele łatwiejsze niż dotychczas. A przynajmniej tak miało być, bowiem jak pokazuje praktyka różnie z tym bywa. Banki dość niechętnie rozstają się ze swoimi klientami i dlatego nie ułatwiają im rezygnacji z konta.

Tymczasem miało wystarczyć  wystąpienie z wnioskiem do nowego banku, a ten miał już za nas wszystko załatwić. Wszystkie niezbędne formalności związane z zamknięciem starego rachunku, przelanie pieniędzy na nowy rachunek, przejęcie wszystkich stałych zleceń, a także powiadomienie o nowym rachunku pracodawcę lub zakład ubezpieczeń społecznych. Za przeniesienie rachunku wraz z wszystkimi formalnościami klient miał nie zapłacić ani grosza. Jest to z pewnością okazja dla wielu właścicieli kont bankowych na zastanowienie się czy aby internetowe konta bankowe nie są lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne w tradycyjnych bankach. Banki internetowe, a właściwie internetowe konta bankowe, są o wiele prostsze w obsłudze, a już z pewnością tańsze. Na przykład w mBanku nie pobiera się żadnych opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku, poza tym zaoszczędza się mnóstwo czasu. Prowadzenie rachunku, opłaty z tym związanie, przelewy, zlecenia oraz cale to zamieszanie związane z rachunkami, to nie tylko poważny wydatek, ale i strata czasu. Tymczasem mBank to nie tylko konta internetowe, ale również mBank kredyty, mBank lokaty, czy mBank ubezpieczenia. Internet daje wiele możliwości, a systemy elektroniczne działają o wiele szybciej i sprawniej niż tradycyjne systemy bankowe. Poza tym mBank należy do czołówki bankowości elektronicznej i dlatego naprawdę warto przeanalizować jego ofertę.

– Zgadzam się, ponieważ sam mam konto w mBanku, wiem też, że mBank kredyty ma na o wiele korzystniejszych warunkach niż inne banki. Może sobie na to pozwolić, ponieważ nie ponosi tak wysokich kosztów utrzymania wielu placówek oraz nie zatrudnia tysięcy pracowników. Jestem zdecydowanie za bankowością elektroniczną i namawiam wszystkich klientów banków, aby korzystali właśnie z tego systemu – twierdzi klient mBanku.