Czy singiel może skorzystać z kredytu Rodzina na Swoim?

Program rządowej pomocy Rodzina na Swoim milowymi krokami zbliża się do końca. Jeszcze nie tak dawno ręce zacierali ci kredytobiorcy, którzy mogli zaciągnąć kredyt z dopłatą. Dziś część z nich będzie musiał niedługo zrezygnować z tej opcji, zaś singlom niestety nie było dane, ani już nie będzie, skorzystać z programu.

Rodzina na Swoim przejdzie do przeszłości w roku 2013 r. Projekt włączenia singli do grupy beneficjentów kredytów preferencyjnych upał zanim powstał. Rząd argumentuje niedopuszczenie singli do programu brakiem sensu rozszerzanie grupy w momencie wygaszania projektu.

Nowe zmiany w Rodzina na Swoim

Program finansowej pomocy dla rodzin przeżyje prawdziwy lifting. Nowy, przyjęty niedawno projekt nowelizacji ustawy dotyczącej kredytów z dopłatą przewiduje obniżenie limitów maksymalnych cen za mkw. mieszkania, wyłączenie z programu segmentu rynku wtórnego oraz niedopuszczenie do programu osób samotnych oraz osób pozostających w związkach nieformalnych. Niższe limity zwiększą trudności w dostępności mieszkań, zwłaszcza, że nie będzie można zaciągnąć kredytu na mieszkanie używane, a single mogą sobie tylko pomarzyć. Zaplanowane zmiany mają na celu ograniczyć liczbę beneficjentów programu Rodzina na Swoim, aby za dwa lata możliwe było jego całkowite wycofanie.

Czy tylko singiel nie skorzysta

Zapowiedziane zmiany w Rodzina na Swoim dotyczą wszystkich tych beneficjentów, którzy za kilka miesięcy będą chcieli zaciągnąć kredyt preferencyjny. Rząd dąży do ograniczenia liczby kredytobiorców. Oznacza to, że nie tylko jednoosobowe gospodarstwa domowe nie zostaną dopuszczone, ale również wiele rodzin będzie zmuszonych zrezygnować z dopłat. Planowane limity ograniczą dostępności mieszkań, których zakup będzie można sfinansować kredytem preferencyjnym. Ceny rynkowe mieszkań deweloperskich nie ulegną zmianie tylko dlatego, że Rząd postanowił obniżyć maksymalną cenę mkw. mieszkania za kredyt z dopłatą. Wielu kredytobiorców nie zrezygnuje z lepszego i często droższego mieszkania, tylko dlatego, żeby móc skorzystać z programu.