Czy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe?

Kwiecień 22
15:19 2016
Czy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe?
Oceń ten artykuł

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej staje przed koniecznością zgłoszenia do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego, który będzie traktowany jako konto firmowe. W tym miejscu pojawia się pytanie – czy zgłosić do urzędu swoje dotychczasowe konto osobiste, czy może jednak zdecydować się na otwarcie nowego ROR, wybierając jeden z dostępnych rachunków oferowanych przez banki jako konta stricte firmowe? Co będzie bardziej się opłacać?

Niestety, jak pokazuje porównywarka kont, ROR firmowy w większości banków wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznie większych opłat za prowadzenie rachunku (czy użytkowanie karty debetowej do niego wydanej lub przelewy zewnętrzne) w porównaniu do opłat obowiązujących przy kontach osobistych. Czy jest więc sens decydowania się na rachunek firmowy, skoro polskie prawo dopuszcza wykorzystywanie konta osobistego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Rozpatrując zagadnienie jedynie od strony opłat towarzyszących rachunkowi firmowemu, ten posiada właściwie tylko wady. Kiedy jednak skupimy uwagę na korzyściach niezwiązanych bezpośrednio z finansami, okaże się, że ROR firmowy bywa przydatny. Dzieje się tak wówczas, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą przelewów wykonywanych bądź przyjmowanych od kontrahentów lub klientów indywidualnych. Dla samej wygody księgowania i rozliczania poszczególnych transakcji dobrze jest posiadać odrębny rachunek bankowy, który służyłby tylko do tych celów. Podobnie z przelewami na rzecz uregulowania płatności wobec pracowników. Gdy tego typu operacje finansowe są jedynymi widocznymi na wyciągach z ROR, bez obecności informacji np. o płatnościach kartą w sklepach spożywczych czy wypłatach drobnych sum na własny użytek z bankomatów, łatwiej kontrolować firmowe przychody i rozchody. Wszystkie transakcje widać czarno na białym, a szybkie wyszukanie potrzebnych danych zajmuje minimum czasu.

Jeszcze większą zaletą posiadania rachunku firmowego jest dostęp do wielu produktów bankowych przygotowanych specjalnie dla klientów biznesowych. Warto chociażby przypomnieć o tym, jak nisko w porównaniu do tradycyjnych kredytów konsumenckich oprocentowane są kredyty dla sektora przedsiębiorstw. Gdy właściciel przedsiębiorstwa zechce skorzystać z którejś z opcji kredytowania zarezerwowanej dla klientów firmowych, z pewnością posiadanie konta firmowego w banku, w którym o finansowania będzie się starał, pozwoli na uproszczenie procedury wnioskowania o kredyt.