Czy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe?

Kwiecień 22
15:19 2016
Oceń ten artykuł

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej staje przed koniecznością zgłoszenia do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego, który będzie traktowany jako konto firmowe. W tym miejscu pojawia się pytanie – czy zgłosić do urzędu swoje dotychczasowe konto osobiste, czy może jednak zdecydować się na otwarcie nowego ROR, wybierając jeden z dostępnych rachunków oferowanych przez banki jako konta stricte firmowe? Co będzie bardziej się opłacać?

Niestety, jak pokazuje porównywarka kont, ROR firmowy w większości banków wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznie większych opłat za prowadzenie rachunku (czy użytkowanie karty debetowej do niego wydanej lub przelewy zewnętrzne) w porównaniu do opłat obowiązujących przy kontach osobistych. Czy jest więc sens decydowania się na rachunek firmowy, skoro polskie prawo dopuszcza wykorzystywanie konta osobistego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Rozpatrując zagadnienie jedynie od strony opłat towarzyszących rachunkowi firmowemu, ten posiada właściwie tylko wady. Kiedy jednak skupimy uwagę na korzyściach niezwiązanych bezpośrednio z finansami, okaże się, że ROR firmowy bywa przydatny. Dzieje się tak wówczas, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą przelewów wykonywanych bądź przyjmowanych od kontrahentów lub klientów indywidualnych. Dla samej wygody księgowania i rozliczania poszczególnych transakcji dobrze jest posiadać odrębny rachunek bankowy, który służyłby tylko do tych celów. Podobnie z przelewami na rzecz uregulowania płatności wobec pracowników. Gdy tego typu operacje finansowe są jedynymi widocznymi na wyciągach z ROR, bez obecności informacji np. o płatnościach kartą w sklepach spożywczych czy wypłatach drobnych sum na własny użytek z bankomatów, łatwiej kontrolować firmowe przychody i rozchody. Wszystkie transakcje widać czarno na białym, a szybkie wyszukanie potrzebnych danych zajmuje minimum czasu.

Jeszcze większą zaletą posiadania rachunku firmowego jest dostęp do wielu produktów bankowych przygotowanych specjalnie dla klientów biznesowych. Warto chociażby przypomnieć o tym, jak nisko w porównaniu do tradycyjnych kredytów konsumenckich oprocentowane są kredyty dla sektora przedsiębiorstw. Gdy właściciel przedsiębiorstwa zechce skorzystać z którejś z opcji kredytowania zarezerwowanej dla klientów firmowych, z pewnością posiadanie konta firmowego w banku, w którym o finansowania będzie się starał, pozwoli na uproszczenie procedury wnioskowania o kredyt.