Co lepsze leasing czy kredyt

Styczeń 19
17:38 2012
Oceń ten artykuł

Co lesze leasing czy kredyt? Wiele osób jeszcze do dziś uważa, że jest to taki sam rodzaj finansowania inwestycji, niestety są oni w błędzie, bowiem leasing i kredyt to zupełnie różne produkty.

Obecnie wiele banków jak i firm leasingowych oferuje wiele rodzai leasingów. Wyróżniamy między innymi leasing samochodów, leasing sprzętów czy nieruchomości.
Leasing bierze swą nazwę od angielskiego słowa leas co w tłumaczeniu na język polski oznacza dzierżawę. I tym właśnie jest leasing, dzierżawą przedmiotów. Leasingobiorca bierze w leasing przedmiot od leasingodawcy, w pełni z niego korzysta ale do momentu zapłacenia ostatniej raty i zakończenia umowy nie jest jego właścicielem.

Co różni i łączy leasing i kredyt?

Podstawową różnicą pomiędzy leasingiem a kredytem jest to, że w przypadku kredytu, kredytobiorca od chwili kupienia przedmiotu za kredyt jest jego właścicielem. Owszem przedmiot ten jest obciążony zadłużeniem, dlatego w razie niewypłacalności kredytobiorcy, bank ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń poprzez przejęcie przedmiotu. Również gdy leasingobiorca nie spłaca rat leasingowych, leasingodawca w każdej chwili może odebrać mu przedmiot. Mało tego może również żądać od leasingobiorcy pokrycia kosztów wynikających z eksploatacji urządzenia.

Gdzie po leasing.

Leasing oferują obecnie firmy leasingowe wyspecjalizowane wyłącznie w tym zakresie jak również banki takie jak PKO bp czy ING bank Ślaski. Nie można jasno stwierdzić, która instytucja finansowa oferuje lepsze produkty. W tym celu warto więc skorzystać z pomocy jaką jest ranking, klasyfikujący najlepsze produkty. Dzięki niemu zaoszczędzimy czas ponieważ wszystkie propozycje, które cieszą się powodzeniem umieszczone są w jednym miejscu. Pamiętajmy aby sprawdzać datę ważności publikacji artykułu, zestawienia z bieżącego miesiąca są najbardziej wiarygodne.