Bez towarzystwa ale z parasolem

Fundusz akcji czy obligacji, inwestowanie bezpieczniejsze czy raczej agresywne – oto dylemat niemal wszystkich inwestorów. Ostatnio wielu inwestorów ma także inny problem, który zwie się – towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy uważają, że za zarząd swoimi pieniędzmi zbyt wiele płacą i w pewnym sensie mają rację, ponieważ w Polsce płaci się najwięcej za podobne zarządzanie funduszami.
– No właśnie, tymczasem efekty są takie jakie są. To prawda, że fundusze wiele odrobiły ze strat jakie poniosły w czasie wielkiej bessy, ale nie jest to bynajmniej zasługa panów z tfi, tylko hossy jaka utrzymuje się od jakiegoś czasu na rynku funduszy inwestycyjnych. Nie widzę powodu, aby płacić tak duże pieniądze tym panom i dlatego sam wchodzę na giełdę. Chcę mieć samodzielność decyzji, chcę na własne ryzyko inwestować i jeżeli zyskam nie będę dzielić się swoimi pieniędzmi z tfi, jeżeli natomiast stracę to stracę na własny rachunek – przekonuje jeden z inwestorów.
Oczywiście jest to osobista decyzja każdego inwestora, towarzystwa funduszy inwestycyjnych nikogo na siłę nie ciągną do siebie. Jeżeli ktoś ma czas i pieniądze, a także niezbędną wiedzę na temat inwestowania na rynku funduszy, to może oczywiście sam zająć się swoimi sprawami finansowymi. Ci, którzy nie czują się na siłach, aby podjąć to wyzwanie pozostaną w tfi. I to oni czekają  na odpowiedź w jakie fundusze najlepiej zainwestować. Nie jest to proste i zapewne towarzystwa funduszy inwestycyjnych takiej 100 procentowej odpowiedzi na to pytanie nie dadzą, bowiem jej po prostu nie ma. Nie ma recepty na stałe zyski, aby zyski były muszą być i straty. Czyli ktoś musi przegrać by ktoś mógł wygrać.
– Osobiście niezdecydowanym i co najważniejsze dopiero wchodzącym na rynek funduszy inwestycyjnych, proponowałbym fundusze parasolowe. Dla niezorientowanych informacja, że fundusze parasolowe są funduszami inwestycyjnymi i składają się z subfunduszy. Poza tym dzięki takiej konstrukcji pozwalają na ominiecie obowiązku płacenia podatku przy konwersajcii jednostek między funduszami o różnym profilu. Ujmując rzecz prościej, jeżeli na jednym subfunduszu stracimy, a na drugim zyskamy, płacimy tylko podatek od różnicy zysku i straty. Bez takiego parasola trzeba byłoby zapłacić podatek w pełnym wymiarze – tłumaczy znawca tego rynku.
Fundusz parasolowy, jak sama nazwa wskazuje chroni nasz zysk przed tak zwanym podatkiem belki. A chroni tak długo jak tego życzy sobie inwestor. Może to trwać całymi latami, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze “parasola” powinniśmy się dobrze zastanowić, a przede wszystkim dokładnie przeanalizować ofertę. Jeżeli sami nie radzimy sobie z wyborem możemy poprosić o opinię doradcę finansowego, który zajmuje się rynkiem funduszy inwestycyjnych.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca