Autoalarm a ubezpieczenia samochodu

Kwiecień 22
14:58 2016
Autoalarm a ubezpieczenia samochodu
4.8 (95%) 4 votes

Decyzja o zakupie samochodu z autoalarmem może być niezwykle korzystna pod względem wysokości składki ubezpieczeniowej Auto Casco.

Polisa AC, czyli Auto Casco, jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu, chroniącym od następstw finansowych szkód zaistniałych z winy kierującego autem. Zakres ochrony, jaką obejmuje polisa, różni się w zależności od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie AC umożliwia uzyskanie rekompensaty lub pokrywa koszty napraw wynikłych m.in. z: uszkodzenia samochodu wskutek zderzenia z innych pojazdem, budynkiem, drzewem czy nawet zwierzęciem; uszkodzenia powstałego z winy użytkownika auta (np. zarysowanie karoserii); uszkodzeń powstałych w wyniku działania sił natury (np. burzy); pożaru oraz wybuchu, a także kradzieży.

Posiadanie polisy AC sprawi, że właściciel samochodu będzie mógł spać spokojniej, mając zapewnienie, że żadna niesprzyjająca siła nie doprowadzi do unieruchomienia auta na stałe wskutek braku pieniędzy na jego remont. Za ochronę trzeba jednak słono zapłacić. Można jednak wpłynąć na obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej, a to za pomocą kilku sposobów – jednym z nich jest montaż w pojeździe autoalarmu. Dla ubezpieczyciela autoalarm będzie dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki któremu ryzyko wystąpienia zdarzenia przewidzianego w umowie polisy (czyli kradzieży) znacznie spada.

Jeśli już jednak do kradzieży ubezpieczonego samochodu dojdzie, a jego właściciel wskazał w umowie, że pojazd posiadał zamontowany system alarmowy, odszkodowanie wypłacone zostanie pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim poszkodowany będzie musiał przedstawić komplet kluczyków oraz pilotów do alarmów włącznie z dokumentami odprawy celnej. Jeśli udokumentowanie posiadania alarmu nie powiedzie się, odszkodowanie nie będzie wypłacone. W umowie polisy lepiej więc nie kłamać co do posiadania tego typu instalacji, po to tylko, żeby obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej, jeśli faktycznie nasz samochód autoalarmu nie posiada.

By wybrać najtańszą polisę, uwzględniając zniżki oferowane przez ubezpieczyciela, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, która wskaże, w progi którego towarzystwa ubezpieczeniowego warto zawitać.