Oprocentowanie rzeczywiste

Oprocentowanie rzeczywiste
Sierpień 17
21:28 2015

Wprowadzony ostatnio obowiązek informowania o RSSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) zdecydowanie pomógł w podejmowaniu decyzji co do wyboru oferty kredytowej.

euro-640Od jakiegoś czasu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, pożyczamy pieniądze w bankach na lichwiarskich zasadach. Dotychczas myśleliśmy, że takie zasady stosują tylko firmy pożyczkowe, teraz wiemy, że również banki.

Dlaczego na lichwiarskich zasadach?

Ponieważ banki ostatnio tak się zachowują – chodzi o oprocentowanie kredytu, a w zasadzie jego rzeczywiste koszty.

Bywa bowiem, że za zwykły kredyt gotówkowy oprocentowany na 15-18 procent zapłacimy kilkakrotnie więcej, ponieważ banki wprowadziły opłaty przygotowawcze, podwyższyły prowizje, a także wprowadziły ubezpieczenia kredytów. A więc nie tylko oprocentowanie kredytu jest ważne, ale również – a może przede wszystkim – dodatkowe koszty.

Te wszystkie dodatkowe koszty wpływają na wskaźnik RRSO danej oferty kredytu.

Oblicz rzeczywistą stopę procentową

Ale to nie wszystko, bowiem znacznie też zaostrzyły warunki kredytowe. A jakby tego było mało do akcji wkroczyła komisja nadzoru finansowego ze swoją rekomendacją T oraz innymi przepisami znaczenie ograniczającymi udzielanie kredytów przez banki. Na szczęście nie ma jeszcze takich obostrzeń w dostępie do kart kredytowych. Wybór oczywiście należy do klienta, bowiem oferta jest bogata, co potwierdzi każdy doradca finansowy. Decyzje w tej sprawie powinny być jednak przemyślane.

Od dawna nie najlepiej dzieje się także na rynku lokat bankowych i teraz coraz trudniej jest o dobre dla klienta lokaty. Powodów jest co najmniej kilka, ale jednym z najważniejszych jest chyba fakt, że same banki nie są chyba zbytnio zainteresowane depozytami bankowymi.

Skąd taki wniosek?

Systematyczny spadek oprocentowań lokat bankowych jest najlepszym uzasadnieniem tego stwierdzenia. Tak więc nie tylko oprocentowanie kredytów ale również lokat bankowych jest ważne chociaż każde na inny sposób. Na rynku lokat najważniejsze jest ich oprocentowanie, natomiast na rynku kredytowym oprocentowanie kredytu nie jest już tak ważne, lecz jego rzeczywiste koszty. Poza tym banki w końcu muszą odblokować kredyty, złagodzić swoją politykę kredytową, zmniejszyć oprocentowanie kredytu, ponieważ z kredytów żyją. A wtedy będą potrzebowały gotówki, a lokaty bankowe tę gotówkę dostarczają. Należy się więc spodziewać podwyżki oprocentowania depozytów bankowych. Pamiętajmy jednak, że depozyty bankowe nie należy traktować jak inwestycje finansowe. Jest to tylko jedna z form oszczędzania. Dlatego lokaty nigdy nie będą konkurencyjne dla rynku funduszy inwestycyjnych czy giełdy. I tylko w tych kategoriach powinno się lokaty traktować.

Aktualizacja 2017-11-09 12:58

Centrumkredyt poleca