Przelewy bankowe

25 kwietnia
19:52 2012
()

Co to jest przelew bankowy?

Przelew bankowy jest to jedna z form pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych. Polega na wydaniu dostawcy usług płatniczych dyspozycji przekazania określonej kwoty z rachunku płatnika na wskazany przez niego inny rachunek płatniczy odbiorcy.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę gdy staramy się wybrać optymalne konto osobiste dla siebie? Czym powinien się charakteryzować atrakcyjny rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy? Niestety na jakiekolwiek oprocentowanie na naszym rachunku osobistym w chwili obecnej nie mamy co liczyć . Jednak wszelkie instytucje finansowe aby uatrakcyjnić swoje oferty rekompensują ten fakt wieloma sposobami.

Na chwile obecną każdy obywatel naszego kraju, bądź osoba, która przebywa stale na jego rejonach, która ukończyła trzynasty rok życia może pochwalić się własnym osobistym rachunkiem bankowym. Aktualnie taki rodzaj usług nie jest niczym ekskluzywnym. Jesteśmy wstanie stwierdzić, że jest koniecznością w wielu aspektach naszego życia codziennego. Za jego pomocą otrzymujemy wirtualny portfel, którego posiadacz ma możliwość przeprowadzania wielu wirtualnych transakcji takich jak transakcje zbliżeniowe czy internetowe przelewy bankowe. Przelewy bankowe są tak spopularyzowane i rozwinięte, że w momencie kliknięcia myszką na wysłanie naszych środków na inny rachunek bankowe mogą być one zaksięgowane nawet w tej samej chwili. Taki rodzaj transakcji bankowych nie jest jedyną atrakcyjną usługa, która jest doceniana przez konsumentów.

Inną niewątpliwą zaletą są na przykład samoobsługowe punkty wypłacania gotówki, czyli zwane dalej i znane wszystkim bankomaty. Posiadając konto osobiste możemy liczyć również na dostęp do atrakcyjnych lokat i produktów pochodnych takich jak konta walutowe czy też konta oszczędnościowe, które bardzo często są w pakiecie i uwaga – w wielu wypadkach darmowe po spełnieniu kilku podstawowych przyziemnych warunków. Aktualnie rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe jak wspomnieliśmy na samym początku nie posiadają oprocentowania. Jednak należy nadmienić fakt, że istnieje szereg ofert, które bardzo dużo usług bankowych oferują za darmo – co w wielu wypadkach rekompensuje to kilkukrotnie brak oprocentowania, który był śmiesznie niski a koszt prowadzenia konta przewyższał wielokrotnie ilość skapitalizowanych odsetek.

Obecnie na rynku mamy do wyboru kilkadziesiąt darmowych kont bankowych. Przed podpisaniem umowy warto jednak zorientować się czy brak opłat dotyczy jedynie opłaty miesięcznej za użytkowanie rachunku. Wiele instytucji finansowych ukrywa dodatkowe koszty w innych parametrach. Przykładem mogą być przelewy bankowe lub wypłaty z bankomatów.

Co trzecia osoba w naszym kraju przepłaca na koncie osobistym. Jest to o tyle dziwna sytuacja , że większość banków pozbyło się tego rodzaju uwarunkowań. Prawie każda instytucja bankowa wabi klientów darmowym rachunkiem osobistym. Kim więc są owi poszkodowani opłatami? Są to osoby, które od wielu lat nie interesują się nowościami na rynku bankowym i trwają przy jednym wyborze , który został podjęty kilka lat temu. Wtedy to standardem były opłaty związane z prowadzeniem rachunku i przelewami bankowymi. Lojalność względem marki czy brak świadomości? Mało prawdopodobne, aby ktokolwiek wiązał się z kosztami jakie musi ponosić co miesiąc a które są de facto zbędne. Zwłaszcza w obliczu aż tak bujnej oferty na rynku. Dzisiaj nikogo nie dziwią bezpłatne przelewy bankowe, wypłaty środków z bankomatów czy użytkowanie karty.

Mało tego, wiele instytucji bankowych dołącza do swoich ofert pakiety dodatkowych świadczeń. Są nimi usługi medyczne, pakiety concierge lub świadczenie elektryczno hydrauliczne. Banki podejmują się tworzenia indywidualnych ofert skierowanych do konkretnych grup odbiorców. Przykładem są konta dla emerytów, studentów czy firm. Te ostatnie są przez banki wyjątkowo cenione. Przedsiębiorstwa, które deponują wysokimi środkami są uprzywilejowane pod względem innych produktów finansowych danego banku. Dzięki dużym kwotom na rachunkach przedsiębiorcy mogą negocjować parametry lokat czy bankowych kredytów.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.