Co to jest leasing zwrotny?

06 kwietnia
03:19 2012
()

Na leasing zwrotny najczęściej decydują się firmy, które potrzebują stałego finansowania, a tym samym posiadają nieruchomość, która może być wykorzystana przez inną firmę lub działalność prywatną. Poprzez leasing zwrotny firma lub osoba prywatna posiadająca nieruchomość może ją oddać w leasing. Wówczas leasingobiorca w pełni korzysta w nieruchomość, tak jak jej właściciela, a poza kończeniu umowy musi ją zwrócić w nienaruszonym stanie pierwotnemu właścicielowi. 

Leasing od początku lat 90-tych stanowi innowacyjny wariant wsparcia finansowego przedsiębiorstw. Dzięki niemu wiele firm wypłynęło na szerokie wody biznesu i teraz cieszy się nie małymi zyskami. Planujesz otwarcie działalności gospodarczej jednak nie stać Cię na podstawowe atrybuty takie jak auto służbowe czy biurowe meble? Skorzystaj z alternatywy finansowania jaką jest leasing.

Leasing zwrotny najczęściej zastępuje kredytobiorcom pożyczkę hipoteczną. Można stwierdzić, że jest on mniej ryzykowną inwestycją, ponieważ jest mniejsze prawdopodobieństwo na utratę własnego majątku.

Leasing doczekał się kilku swoich odsłon. W dzisiejszym materiale postaramy się wytłumaczyć Państwu, która forma leasingowa jest najkorzystniejsza i na czym polega specyfika każdego z nich. Leasing, który szczyci się największym powodzeniem jest alternatywą dla konsumentów , którym zależy na jak najmniejszym angażowaniu swoich środków kapitałowych. Nazywa się on leasingiem operacyjnym i nie wymaga jakichkolwiek opłat dodatkowych. Amortyzacja auta należy do obowiązków firmy, która udzieliła leasingu. Raty leasingowe wliczone są do kosztów uzyskania przychodów przez firmę.

Po upływie umowy leasingowej konsument ma prawo odkupić wynajmowane auto lub inny środek trwały. Nie ma jednak takiego obowiązku. Innym rodzajem leasingu jest leasing finansowy inaczej kapitałowy. Jest to leasing , który swoją formułą przypomina standardowy kredyt bankowy. Do kosztów uzyskania przychodów wlicza się bowiem jedynie odsetki od raty leasingowej. Amortyzacja pojazdu leży w gestii leasingobiorcy. Osobliwym przykładem leasingu, który diametralnie odbiega od klasycznej definicji jest leasing zwrotny. Jest to bowiem całkowite przeciwieństwo leasingu jako takiego. Polega on na udostępnieniu środka trwałego firmie leasingowej, która czerpie z tego tytułu zyski. Dzięki temu przedsiębiorca może upłynnić swoje finanse dzięki co miesięcznym „tantiemom” z wynajmowanego przedmiotu. Leasing wrotny nie jest w naszym kraju wybitnie popularny, choć coraz więcej osób zaczyna się nim interesować.

Leasing obok kredytu stanowi jeden z najczęstszych źródeł finansowania inwestycji.  Jest to nowoczesna forma wsparcia, która nie wymaga kapitału wstępnego i daje podatkowe profity.

Wyróżniamy kilka rodzajów leasingu. Jego nietypową odmiana jest leasing zwrotny. Ma on na celu poprawę płynności finansowej firmy poprzez uwolnienie zamrożonych środków finansowych. Leasing zwrotny to wyjątkowa odmiana transakcji. Polega na połączeniu umowy leasingu z wcześniejszą umową o sprzedaż. Jego istota polega na tym , że leasingobiorca sprzedaje nabyte drogą leasingu środki inwestycyjne firmie leasingowej. Jednocześnie roszcząc sobie prawo do kontynuowania użytkowania owego środka. Przedmiotem umowy jest więc zamiana prawa własności określonego dobra na prawo, które umożliwia korzystanie z niego po cenie , jaka odwzorowuje jego realną wartość rynkową. Od tej chwili właścicielem prawnym staje się nabywca.  Jest to korzystna alternatywa w sytuacji, kiedy dane przedsiębiorstwo traci płynność finansową.

W obliczu takiego procesu może ono odsprzedać własne środki trwałe, poprawiając tym samym swoją kondycję ekonomiczną. Jest to szczególne opłacalne w przypadku przedsiębiorstw, których wartość środków trwałych jest wysoka. Firmy, które szybko chcą pozyskać kapitał na dalsze inwestycje również mogą skorzystać z oferty leasingu zwrotnego. Może on być wykorzystywany przez małe, średnie i duże podmioty należące do różnych branż. Leasing zwrotny może dotyczyć wszelkich nieruchomości – także dużych biur czy budynków mieszkalnych wybudowanych pod wynajem W czasach, kiedy o kredyt w banku coraz trudniej, leasing zwrotny wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza w przypadku, kiedy firma nie może pochwalić się wieloletnim stażem i wysokimi obrotami. Banki bowiem nie chętnie finansują nowicjuszy w biznesie. Spowodowane jest to głównie niską wiarygodnością takiego przedsiębiorstwa.

Leasing jest dziś popularny zarówno wśród firm jak i u osób prywatnych. Najczęściej leasingowanymi przedmiotami są pojazdy. Nie mniej jednak istnieje rodzaj leasingu, poprzez, który można samemu oddać przedmiot w leasing.

Leasing zazwyczaj kojarzy nam się z tym z leasingobiorcą, który bierze przedmiotu do własnego użytku. Nie mniej jednak leasing zwrotny pozwala na oddanie przedmiotu w leasing, który po jakimś czasie wraca do pierwotnego właściciela.

Definicja leasingu mówi o tym,że jest to inwestycja zawarta pomiędzy leasingobiorcą, a leasingodawcą, w której ten pierwszy bierze przedmiot w leasing, z którego w pełni korzysta i spłacać ustalone raty. Po zakończeniu umowy leasingowej, a tym samym spłaceniu ostatniej raty przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy. Trochę inaczej jest w przypadku leasingu zwrotnego, którego przedmiotem leasingu jest nieruchomość.

Na leasing zwrotny najczęściej decydują się firmy, które potrzebują stałego finansowania, a tym samym posiadają nieruchomość, która może być wykorzystana przez inną firmę lub działalność prywatną. Poprzez leasing zwrotny firma lub osoba prywatna posiadająca nieruchomość może ją oddać w leasing. Wówczas leasingobiorca w pełni korzysta w nieruchomość, tak jak jej właściciela, a poza kończeniu umowy musi ją zwrócić w nienaruszonym stanie pierwotnemu właścicielowi. Zazwyczaj leasingobiorca, jest zobowiązany do konserwowania nieruchomości, a po zakończeniu umowy musi są oddać w stanie w jakim ją nabył. Umowa leasingu zwrotnego najczęściej podpisywana jest na 10 lat z możliwością przedłużenia. Leasing zwrotny można zawiera poprzez umowę w formie leasingu finansowego i operacyjnego.

Leasing zwrotny najczęściej zastępuje kredytobiorcą pożyczkę hipoteczną. Można stwierdzić, że jest on mniej ryzykowną inwestycją, ponieważ jest mniejsze prawdopodobieństwo na utratę własnego majątku.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.