Czy żona po rozwodzie może otrzymywać alimenty?

Czy żona po rozwodzie może otrzymywać alimenty?
10 grudnia
14:01 2020
()

Alimenty w powszechnej świadomości funkcjonują jako pieniądze, które dana osoba wypłaca na dziecko pozostające pod opieką drugiego rodzica. W rzeczywistości jednak obowiązek realizacji tego świadczenia może zostać wyznaczony także w innych sytuacjach.

Alimenty mogą być wypłacane również rodzicom, rodzeństwu oraz byłym małżonkom.

Dzisiaj zajmiemy się tym ostatnim przypadkiem i postaramy się jak najjaśniej wytłumaczyć, w jakich sytuacjach żona może otrzymywać pieniądze od dawnego męża.

Wszystko zaczyna się od winy (lub jej braku)

Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje rozwodów.

Pierwszy to ten, w którym strony rozchodzą się polubownie. Obydwie osoby deklarują, że nastąpił rozkład pożycia i rozchodzą się bezboleśnie (na tyle, na ile to jest możliwe w przypadku rozwodu).

W drugiej sytuacji sąd orzeka, czy doszło do winy którejś ze stron. I tutaj opcje są trzy:

  • brak winy (zdarza się właściwie tylko w wypadku, w którym osoba będąca “przyczyną” rozstania cierpi z powodu choroby psychicznej)
  • wina obydwóch osób
  • wina spoczywająca zdecydowanie na jednym ze współmałżonków

Alimenty dla żony pozostającej w niedostatku

Na początku tego paragrafu wyjaśnimy, dlaczego kwestia winy jest tak istotna. Otóż jeśli mąż ponosi odpowiedzialność za rozpad pożycia, może otrzymać nakaz wypłacania byłej połowicy alimentów. Warunkiem jest to, że żona pozostaje w niedostatku.

I tutaj niestety Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy jest bardzo mało precyzyjny. Zazwyczaj jednak za niedostatek uznaje się sytuację, w której kobieta nie posiada środków na zaspokojenie swoich najbardziej podstawowych potrzeb.

Z kolei sama wysokość alimentów zostanie uzależniona od warunków i możliwości finansowych męża.

Alimenty dla żony, której sytuacja finansowa pogorszyła się po rozwodzie

Sytuacja w teorii bardzo podobna do powyżej. W praktyce jednak mocno się od niej różni.

Niestety w naszym kraju dalej popularne są sytuacje, w których mężczyzna pracuje, a żona zajmuje się dziećmi i domem. Jeśli po rozwodzie kobieta znajdzie pracę, sąd może przyznać jej alimenty, nawet jeśli nie będzie pozostawać w niedostatku. W tej sytuacji wystarczy, że znacząco obniżyła się jej stopa życiowa.

W tym wypadku również niezbędne jest, aby mąż był uznany za jedynego winnego rozpadu pożycia.

Ile będą wynosiły alimenty dla żony?

Jak już wspominaliśmy powyżej, wysokość alimentów będzie zależała od stopnia majętności męża (a bardziej konkretnie mówiąc, od jego dochodów).

Ciekawostką jest jednak to, że sądy nie przyznają alimentów, których zadaniem jest jedynie pokrycie najbardziej podstawowych potrzeb.

Zamiast tego często kierują się zasadą, że obydwie strony mają otrzymać możliwość życia na w miarę podobnym poziomie.

Oznacza to z grubsza, że po rozwodzie żona może otrzymywać niemal połowę pieniędzy zarabianych przez byłego męża (oczywiście tak długo jak pozostaje w niedostatku lub stanie pogorszenia sytuacji finansowej).

Przez jak długi czas żona będzie otrzymywać alimenty?

W sytuacji przyznawania alimentów na dziecko sytuacja jest dosyć jasna. Pieniądze mają wpływać tak długo, jak nie ukończy ono dwudziestego piątego roku życia lub nie przerwie edukacji.

W wypadku alimentów przyznawanych żonie bardzo ciężko wyznaczyć dokładny moment, w którym świadczenie już jej się nie należy.

Dlatego wypłacanie pieniędzy następuje tak długo, jak istnieją ku temu przesłanki.

Krótko mówiąc, mąż będzie miał obowiązek dzielić się ze swoją eks częścią zarobków, dopóki nie wyjdzie ona z niedostatku.

Ważna jest też klauzula, która mówi, że obowiązek alimentacyjny wygasa, kiedy strona pobierająca świadczenie wejdzie w nowy związek małżeński.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizującej się w prawie podatkowym

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.