Zerknij na wycenę

Mimo dobrej koniunktury na rynku funduszy inwestycyjnych – hossa trwa już od ponad 10 miesięcy – fundusze jeszcze nie odrobiły strat z dwóch lat bessy jak trwała na giełdzie. Wprawdzie zyski są i to poważne, ale nie aż takie na jakie liczyli inwestorzy. Nie wszystkie też fundusze wypadły tak samo. Są oczywiście fundusze, które lepiej inwestowały, lepiej na hossie wyszły oraz gorsze, które odnotowały o wiele mniejsze dochody. Na przykład najlepiej wypadł w 2009 roku fundusz akcji – SKOK Akcji, któremu do wyrównania strat zabrakło niewiele ponad 22%. Z kolei najgorszy fundusz – pko akcji ma do odrobienia jeszcze ponad 55%. Inwestorzy denerwują się, że fundusze zarobiły za mało przez te 10 miesięcy, że zaangażowanie niektórych funduszy było za mało, albo inwestycje niezbyt trafione. Z pewnością mają trochę racji, ale nie do końca, bowiem decyzje o zainwestowaniu w fundusze podejmowali inwestorzy i nawet fundusz akcji, który wypadł najlepiej ze wszystkich funduszy, nie jest w stanie odrobić strat w przeciągu 10 miesięcy.
– Z pewnością, dlatego na przyszłość trzeba podejmować bardziej przemyślane decyzje i to odnosi się właśnie do inwestorów, ponieważ to oni stawiają na szalę swoje pieniądze. Chcą inwestować w bardziej agresywny fundusz akcji to inwestują, chcą w bardziej spokojny, czyli zrównoważony, to też inwestują. Jeżeli nie mają wiedzy na temat funkcjonowaniu funduszy, giełdy, mają dwa wyjścia: albo się douczą, albo niech zajmą się depozytami bankowymi, albo obligacjami skarbowymi na których sie nie traci – twierdzi jeden z inwestorów.
Jest jeszcze trzecie wyjście, mianowicie wycena funduszy. Ale z kolei inwestorzy twierdzą, że wyceny są manipulowane i tak naprawdę nie mają żadnego wpływu na to co się dzieje.
– Może ktoś mądrzejszy ode mnie potrafi mi wytłumaczyć dlaczego fundusz unikorona akcje mający udziały w dużych spółkach wig 20, który wzrósł o 2,48% 4 grudnia 2009 roku, traci na jednostce 0,33%? – pyta jeden z inwestorów.
– Bardzo proste wytłumaczenie – tłumaczy towarzystwo –  bierze się stąd, że fundusz wycenia swoje aktywa o godzinie 12,00, a wówczas byliśmy wyraźnie niżej niż na piątkowym zamknięciu giełdy. Zatem efekt piątkowego wzrostu zobaczymy dopiero na poniedziałkowej wycenie. Będzie on korygowany o to gdzie w poniedziałek będzie znajdował się indeks o godzinie 12,00.
Tłumaczenie z pewnością zadowoliło inwestora, ale takich jak on nie do końca zorientowanych w niuansach giełdowych jest więcej, o wiele więcej jest zupełnie nie zorientowanych. Dlatego giełdy trzeba się uczyć. Z informacji analityków finansowych wynika, że mimo, iż ruch na giełdzie wyraźnie wyhamował, to na wiosnę z powrotem na giełdę wróci hossa – nic tylko inwestować.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca