Zdolność najważniejsza

Wprawdzie czarne karty kredytowe nie są tematem tabu, ale z pewnością niewiele o nich wiemy. Jedno jest pewne, to bank decyduje komu taką kartę przyznać. Czarna karta kredytowa to wielki też prestiż na rynku biznesowym i bankowym. W tym przypadku zdolność kredytowa, aczkolwiek jest bardzo ważna jest sprawa drugorzędną, ponieważ banki zapraszając klientów do takiej współpracy doskonale orientują się w ich sytuacji materialnej. Ale nie mniej ważna jest także pozycja społeczna bankowych klientów. Właścicielami czarnych kart kredytowych mogą więc być nie tylko ludzie bogaci, ale i na tak zwanych stanowiskach i określonej pozycji społecznej. Czarne karty kredytowe to prestiż, to więcej niż złoto i platyna razem wzięte i jak twierdzą znawcy tego rynku, tego rodzaju karty kredytowe są przeznaczone tylko dla wybranych i namaszczonych przez banki klientów.
– Tymczasem jeszcze do niedawna to srebrne i złote karty kredytowe miały największy prestiż i były nieosiągalne dla przeciętnego obywatela, bowiem, aby o taką kartę się starać trzeba było mieć odpowiednio wysokie dochody miesięczne sięgające kilku tysięcy złotych. Nie tak dawno banki zmieniły swoją politykę i poszły w ilość i dlatego karty te w pewnym momencie straciły swój blask. Teraz banki starają się przywracać im ten utracony blask. Dziwić się tylko należy tym klientom, którzy nie mając odpowiednich dochodów, co więcej ich zdolność kredytowa nie predysponowała ich o staranie się o takie karty,  zapragnęli mieć w swoich portfelach złote, srebrne, a nawet platynowe karty. Oczywiście był to typowy przejaw snobizmu,  ludzie ci chcieli po prostu zaimponować swoim znajomym czy rodzinie otwierając portfel przy kasie. Ale jeżeli ktoś  nie ma kasy, jego zdolność kredytowa nie pozwala na taki luksus, a zabiega o prestiż złotej karty, to moim zdaniem naraża się tylko na śmieszność i kłopoty finansowe. Co się zresztą nie raz sprawdziło. Przede wszystkim musimy mierzyć siły na zamiary. Jeżeli zdolność kredytowa wytrzyma takie obciążenia nie ma sprawy, ale jeżeli nie to po co mieszać sobie w swoich własnych finansach? – retorycznie pyta znawca tego rynku.
O czarnych kartach kredytowych rzeczywiście niewiele się mówi, dlatego są takie tajemnicze budząc podziw, pożądanie i zazdrość. Czarna karta kredytowa to podobny prestiż jak karta wstępu do ekskluzywnych klubów, do których wstęp mają zazwyczaj jedynie osoby z co najmniej sześcioma cyframi na koncie – oczywiście dolarowym. MasterCard World Signia. Visa Infinite, a przede wszystkim American Express Centurion to są karty, które przyznają banki i  tylko banki decydują którzy z klientów mogą takie kartę otrzymać.