Zaufaj leasingowi

Maj 24
09:37 2010
Oceń ten artykuł

Wielu twierdzi, że świat kredytami stoi i z pewnością w jakimś sensie mają rację, bo tak naprawdę, czy ktoś wyobraża sobie życie bez kredytu?  Banki oczywiście doskonale zdają sobie z tego sprawę i do pewnego czasu skwapliwie korzystały z ich udzielania. Najczęściej bywały to zwykłe kredyty konsumenckie, kredyty nie związane z działalnością gospodarczą, ale także  i kredyty mieszkaniowe, samochodowe, a także kredyty na działalność gospodarczą, inwestycyjne i wiele innych. Kiedy kryzys dotarł również do naszego kraju banki przykręciły kurki z kredytami, bowiem wielu kredytobiorców nagle stało się po prostu niewypłacalnych. Bankom zaczęło brakować kapitału, rosły zadłużenia z tytułu tak zwanych złych kredytów, nie spłacanych w terminie bądź z dużym opóźnieniem, nic więc dziwnego, że w pewnym momencie wstrzymały akcję kredytową. Najbardziej ucierpiał na tym rynek handlu nieruchomościami, rynek motoryzacyjny, a także przedsiębiorstwa oraz zwykli indywidualni klienci.. Skończył się też czas kiedy banki nie przykładały zbyt wielkiej wagi do sprawdzania swoich klientów, kiedy tak wiele bywało ofert kredytów bez zaświadczeń, poręczeń i bez sprawdzania w bik.
– Teraz banki już bardziej rygorystycznie podchodzą do akcji kredytowej, aczkolwiek nie odżegnują się od niej całkowicie. Mało tego, ustawa o kredycie konsumenckim przyjęta 5 stycznia br. przez Radę Ministrów, nakłada na banki nowe obowiązki, które mają ujednolicić przepisy bankowe z przepisami unijnymi. Zmiany te dotyczą przede wszystkim podwyższenia kwoty udzielanego kredytu z 80 tysięcy złotych do prawie 255,55 tysięcy złotych, wydłużają też kredytobiorcom czas do 14 dni  – było 10 dni – na odstąpienie od umowy. I sprawa ta dotyczy nie tylko banków, ale i SKOK, parabanków oraz  osoby fizyczne, które zajmują się udzielaniem kredytów. Czy zmiany te wyjdą na dobre kredytobiorcom i czy tym samym kredyty konsumenckie będą cieszyły się zwiększonym zainteresowaniem? Trudno przewidzieć, ale banki z pewnością o wiele bardziej przyjrzą się wypłacalności swoich klientów i ich zabezpieczeniom kredytowym. Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu wszak nadal należeć będzie tylko i wyłącznie do banku – stwierdził doradca finansowy.
I banki skwapliwie z tego korzystają, nadal o jakikolwiek kredyt jest bardzo trudno. Nic więc dziwnego, że klienci, szczególnie przedsiębiorcy, coraz częściej sięgają po leasing. Jest on z pewnością alternatywą dla rynku kredytów i firmy leasingowe doskonale o tym wiedzą. Największym powodzeniem cieszy się leasing samochodowy. Jest po prostu najbardziej znany na rynku. Klienci coraz częściej stawiają sobie pytanie leasing czy kredyt samochodowy i to właśnie leasing coraz częściej wygrywa.
– Wygrywa, ponieważ banki już tak chętnie nie udzielają kredytów jak to było kilka lat temu. Poza tym dylemat leasing czy kredyt samochodowy zaczyna być nieaktualny, ponieważ firmy leasingowe mają coraz lepsze propozycje, coraz lepsze warunki, a banki jakby tego nie dostrzegały. Oby któregoś dnia obudziły się z ręką w nocniku- twierdzi jeden z klientów firmy leasingowej.