Zastawić starość

To dość nowy i chyba trafiony sposób na zapewnienie emerytom pomocy materialnej. Zła sytuacja materialno-społeczna wielu osób starszych skłoniła rząd do podjęcia działań w tym kierunku. Przede wszystkim do zmian tej niekorzystnej dla wielu seniorów sytuacji. Wiele starszych i schorowanych osób nie radzi sobie z leczeniem i opieką. Osoby samotne mogą liczyć wprawdzie na instytucje zajmujące się zapewnieniem opieki osobom potrzebującym, ale to kosztuje. Kosztuje też wynajęcie opiekuna, a często ludzie takiej opieki potrzebujący nie mają na to środków. Mają więc gdzie mieszkać, ale brakuje im pieniędzy na lekarstwa, opłaty związane z utrzymaniem mieszkania oraz dochodzących opiekunów. Dlatego resort finansów przygotował projekt założeń do ustawy o odwróconej hipotece i taki odwrócony kredyt hipoteczny już funkcjonuje.
-Moim zdaniem to dobry pomysł i chociaż ja na przykład mam wspaniałą rodzinę, która się mną opiekuje, ale jakże wiele jest osób, które albo nie mają nikogo, albo rodzina z różnych powodów odwróciła się od nich. Dla tych osób odwrócona hipoteka jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Nie muszą martwić się jak zrobić opłaty i czym opłacić opiekuna. A mieszkanie? Cóż kiedy taki człowiek umiera jest mu wszystko jedno kto przejmie jego mieszkanie – stwierdził jeden z emerytów.
Wprowadzenie w życie tych przepisów pozwoliło wielu starszym schorowanym osobom na wyjście z finansowego dołka, a przede wszystkim osobom samotnym na sfinansowanie opieki. Na czym polega odwrócona hipoteka? Najprościej rzecz ujmując na zastawieniu mieszkania w zamian za kredyt. Bardziej szczegółowo: “założeniem projektu jest umożliwienie osobom po 60 roku życia posiadającym prawo własności albo wieczystego użytkowania nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na wykorzystanie kapitału zgromadzonego w posiadanej nieruchomości”. Czyli kredytobiorca może wziąć od instytucji kredytującej pieniądze i nie zwracać ich, tylko przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Kredytobiorca taki nie musi mieć zdolności kredytowych, posiadać jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń, ani poręczycieli. Wierzytelność tego odwróconego kredytu hipotecznego będzie zabezpieczona hipoteką. I to tyle. W przypadku śmierci kredytobiorcy bank przejmuje zastawioną nieruchomość. Projekt resortu finansów niejako wychodzi na przeciw zapotrzebowaniu samotnych seniorów będących w złej sytuacji materialnej i jest dobrym rozwiązaniem na pozyskanie przez nich dodatkowych środków na życie. Problem tylko w tym, żeby wprowadzane w życie przepisy zabezpieczyły w 100 procentach interesy kredytobiorców-seniorów, a nie tylko banków

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca