Z leasingiem jak z ubezpieczeniem

Przedsiębiorcy ostatnio zbyt często stają przed dylematem co zrobić, aby uratować firmę przed bankructwem. Najprościej byłoby w takich trudnych dla firmy chwilach wziąć kredyt. Obrotowy, aby zachować płynność finansową firmy, albo inwestycyjny, jeżeli mamy pomysł na jej rozwój. Niestety najczęściej ani jeden kredyt, ani drugi nie wchodzi w rachubę, bowiem banki jak na razie nie złagodziły swojej polityki kredytowej. Przedsiębiorcy starają się więc o kredyty unijne i często takie kredyty są im przyznawane – o ile projekty są solidne i perspektywiczne – tylko procedury korzystania ze środków unijnych, a później rozliczania się z nich są tak skomplikowane, że wielu przedsiębiorców ma z tym poważne kłopoty. Może więc leasing? Leasing polega na oddaniu przez firmę leasingową w użytkowanie przedsiębiorstwu – leasingobiorcy przedmiotu leasingu /samochody, obiekty itp./ za określoną opłatą. Są to miesięczne raty, których wysokość określa umowa leasingowa. W zależności od rodzaju leasingu przedmiot oddany w leasing może po wygaśnięciu takiej umowy zostać odsprzedany leasingobiorcy, oczywiście po odliczeniu amortyzacji. Czy leasing jest korzystny dla przedsiębiorstwa? To zależy na jakich warunkach jumowa est sporządzona.
–  Sytuacja podobna jest do rynku ubezpieczeniowego, bowiem nie zawsze najtańsza oferta jest korzystna – twierdzi znawca tego rynku. Najczęściej firma leasingowa nie mówi całej prawdy o wszystkich kosztach leasingu, ponieważ nie zależ jej na ich ujawnieniu.  Ukryte koszty leasingu są często dość wysokie, a klient dowiaduje się o nich dopiero kiedy przychodzi mu płacić. Ukryte koszty leasingu to najczęściej kilkustronicowy wewnętrzny dokument firmy leasingowej, w którym bardzo szczegółowo rozpisane są przeróżnego rodzaju opłaty. Klient podpisując owul, czyli ogólne warunki umowy leasingowej najczęściej nie ma pojęcia o tych opłatach. A jakie są to opłaty? Na przykład za zgodę na wyjazd autem z leasingu za granicę możemy zapłacić 60 złotych, jeżeli zechcemy zgody na to, aby autem tym jeździła nasza żona trzeba dodatkowo zapłacić około 200 złotych. Są to tylko przykłady i prawdopodobnie stawki już dawno wzrosły i doszły kolejne. Dlatego przed podpisaniem umowy leasingowej każdy powinien dobrze się zastanowić i przeaanalizować wszystkie oferty.
Szczególnie należy zwracać uwagę na koszty leasingu, na ewentualne konsekwencje przy przekroczeniu terminów w opłatach, jak firma leasingowa podchodzi do odpowiedzialności za powierzony przedmiot-obiekt i czy leasingobiorca musi wnosić opłaty, jeżeli z przyczyn od niego niezależnych nie korzysta z przedmiotu oddanego w leasing. Są to bardzo ważne sprawy i dlatego wszystko powinno się dokładnie sprawdzać.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca