Co to jest Leasing?

Co to jest Leasing?
25 stycznia
12:05 2012
()

Leasing to nowoczesna forma finansowania inwestycji, który jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą zaciągać kredytów. Mogą z niego korzystać zarówno firmy jak również osoby prywatne.

Każdy, kto niezbyt chętnie sięga po kredyty bankowe powinien pomyśleć o alternatywie jaką jest leasing. Za jego pośrednictwem można wejść w posiadanie lub wydzierżawić prawie każdy przedmiot.

Leasing pochodzi od angielskiego słowa, które w tłumaczeniu na język polski oznacza dzierżawę lub wynajem. Anglicy bowiem nie rozróżniają tych dwóch słów taktują je jako jedną czynność. Leasing ogólnie polega więc na wydzierżawieniu przedmiotu drogiej osobie. Leasingodawcą może być wyspecjalizowana wyłącznie w tym zakresie firma leasingowa, a leasingobiorca przedsiębiorstwo, firma lub osoba prywatna. W zamian za opłacanie rat leasingowych, leasingobiorca korzysta z przedmiotu jak z własnego. Po zakończeniu umowy leasingowej, a tym samym spłaceniu wszystkich rat leasingobiorca może stać się właścicielem przedmiotu. Wszystko zależy od tego czy było to zawarte w umowie leasingowej.

Z kolei umowy leasingowe można podzielić na leasing pośredni i bezpośredni. Leasing pośredni występuje wtedy gdy pomiędzy leasingobiorcą, a leasingodawca występuje firma leasingowa, z kolei leasing pośredni to umowa dopisywana wyłącznie pomiędzy leasingobiorca, a leasingodawcą.

Wyróżniamy również leasing zwrotny, który służy do dzierżawy nieruchomości. Jest to dobry sposób dla firm, które potrzebują stałego finansowania i posiadają nieruchomość której nie czerpią pożytku. Leasing zwrotny bowiem to forma wynajmu nieruchomości z tym, leasingodawca oddaje w leasing nieruchomość zwykle na 10 lat. Leasingobiorca z kolei zobowiązuje się do oddania posesji w stanie w jakim wszedł w jej użytkowanie. W przeciwnym razie na leasingobiorce nakładana jest kara pieniężna.

Leasing to świetna alternatywa finansowania przedsiębiorstw. Niejednokrotnie okazuje się dużo bardziej opłacalną formą współpracy niż bankowy kredyt. Z tego też względu coraz więcej firm wybiera leasing. Podpisując umowę, konsument staje przed wyborem dwóch tradycyjnych form leasingu: operacyjnego lub finansowego. Który jest korzystniejszy?

Lista zalet leasingu jest długa. Konsumentów kusi przede wszystkim dowolność w kwestii doboru środka trwałego oraz korzystny wariant opodatkowania. Procedury związane z postępowaniem leasingowym także są dużo prostsze i mnie sformalizowane niż w przypadku kredytu w banku komercyjnym. Najczęściej wybieraną alternatywą jest leasing samochodowy. Dzięki tej formie finansowania firmy odzyskują stabilność ekonomiczną, poprawiają swoją płynność finansową i inwestują w nowe innowacyjne rozwiązania. Różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym polega głównie na różnicy w opodatkowaniu. Zdecydowanie większym powodzeniem cieszy się operacyjny „wynajem”. Dzieje się tak ze względu na korzystniejsze warunki podatkowe – każdy leasingobiorca może bowiem zaliczyć swoje raty w koszty uzyskania przychodu. Leasing finansowy nie daje nam takiej możliwości. Działa on podobnie jak kredyt bankowy – od podatku możemy więc odliczyć jedynie odsetki.

Umowa leasingowa

Warunkiem poprawności umowy jest dokument sporządzony na piśmie uwzględniający czytelne podpisy leasingobiorcy i leasingodawcy. Bez podpisu taka umowa w świetle prawa jest bezwartościowa. Umowa musi powinna opiewać na sumę wyższą niż wartość całkowita samochodu. Od niedawna, z oferty leasingu mogą skorzystać także osoby, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej. Taką formę współpracy proponuje Getin Bank. Jest to propozycja dedykowana osobom, które uprawiają wolny zawód. Od niedawna osoby, ubiegające się o leasing mogą liczyć na dotację z ramienia Unii Europejskiej.

Leasing stanowi dzisiaj coś w rodzaju wynajmu środków trwałych. Do niedawna kojarzony tylko z firmą dzisiaj dostępny jest także dla klientów indywidualnych. Oprócz samochodów w leasing możemy dzisiaj wziąć także sprzęty, surowce a nawet nieruchomości. Dosyć osobliwą formą finansowania za pośrednictwem leasingu jest leasing zwrotny.

Najpopularniejszą formą finansowania jednostek, obok kredytu, jest niewątpliwie leasing. Ostatnio coraz powszechniejszym staje się również leasing zwrotny. Dzięki tej inwestycji poprawimy swoja płynność finansową za pośrednictwem stopniowego uwalniania zamrożonych środków. Leasing zwrotny to nic innego jak umowa leasingowa pomiędzy dwoma kontrahentami, które w rozumieniu prawa określanymi sa jako leasingodawca oraz leasingobiorca oparta na specyficznych warunkach. Zasada działania jest prosta. Leasingobiorca odsprzedaje wydzierżawiane dobro firmie leasingowej. Oczywiście istnieje możliwość zastrzeżenia sobie prawa do własnych środków inwestycyjnych więc po podpisaniu odpowiedniej umowy, właścicielem staje się nabywca z informacją, że osoba, która podejmuje się odsprzedaży dobra ma możliwość z jego korzystania przez określony w umowie czas. “Sale and lease back” gdyż takim mottem nosi się leasing zwrotny to w wielu przypadkach ostatnia forma ratunku dla tych, którzy stracili swoją płynność finansową.

Jak wspomnieliśmy wcześniej jest to możliwość sprzedaży swoich środków z zastrzeżeniem możliwości ich eksploatacji. Jest to nic innego jak możliwość poprawy swojej kondycji finansowej oraz stabilności w comiesięcznych rozliczeniach. Jeżeli posiadasz wartościowe środki inwestycyjne a chwilowo przezywasz ekonomiczny kryzys powinieneś zastanowić się nad tego rodzaju kredytem. W okresie niedostatku obrotowego możesz bowiem pozyskać kapitał na inwestycje.

Elementem leasingu zwrotnego może być każdy środek trwały, który podlega oczywiście amortyzacji. Wspomaga on również kontrolę wydatków i szybko prowadzi do poprawy wskaźników finansowych firmy. Niesie on ze sobą również szereg korzyści podatkowych mianowicie raty leasingowe pozostaję kosztem uzyskania przychodu, redukujemy koszty operacyjne – odliczenie podatku VAT od ceny zakupu pojazdów.

Leasing nieruchomości inaczej leasing zwrotny?

Leasing zwykle kojarzy nam się z leasingiem samochodów lub innych przedmiotów, rzadziej kojarzony jest z leasingiem nieruchomości, który inaczej zwany jest leasingiem zwrotnym.

Sprawdźmy więc na czym polega taki rodzaj leasingu oraz kto może z niego skorzystać.

Leasing nieruchomości to rodzaj inwestycji oferowany wyłącznie dla firm, małych czy większych przedsiębiorców. Cechą charakterystyczną leasingu jest to, że po określonym czasie leasingobiorca zwraca nieruchomość leasingodawcy.

Leasing nieruchomości może zastąpić firmie kredyt hipoteczny, niemniej jednak to, że może zastąpić nie oznacza że nim jest, leasing i kredyt różnią się od siebie przede wszystkim tym, że leasingobiorca w czasie użytkowania przedmiotu leasingu nie jest jego właścicielem, owszem po spłaceniu rat leasingowych i zakończeniu umowy leasingowana nieruchomości może stać się własnością leasingobiorcy niemniej jednak wszystko zależy od rodzaju podpisanej umowy, zwrotny leasing nieruchomości wskazuje na to, że po zakończonej umowie leasingowana nieruchomość wraca w ręce leasingodawcy.

Leasing nieruchomości jest dobry dla każdego rodzaju firmy, małych i dużych przedsiębiorców czy wielkich korporacji. Leasing może być sposobem na podniesie się z trudnej sytuacji finansowej firmy, jeżeli dane przedsiębiorstwo ma kryzys finansowy może umówić się z inną firma bądź kontrahentem na takie przedsięwzięcie. Pierwsza firma może sprzedać drugiej swoją nieruchomość, przykładowo placówkę, a następnie wynająć ją poprzez leasing zwrotny leasing nieruchomości. Firma może podnieść się z trudnej sytuacji finansowej dzięki zastrzyku gotówki, a następnie wykupić swoją nieruchomość od leasingodawcy poprzez spłacanie miesięcznych rat.

Oczywiście umowa leasingu zwrotnego musi być tak skonstruowała aby opłacała się obu stronach inwestycji, zarówno leasingodawcy jak i leasingobiorcy.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.