Wybieramy tani kredyt inwestycyjny

Kwiecień 22
16:03 2016
Oceń ten artykuł

Wysokość oprocentowania, prowizji, cena ubezpieczenia, a może jeszcze coś innego? Sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając kredyt inwestycyjny dla swojej firmy.

Po kredyt inwestycyjny przedsiębiorca powinien sięgać wówczas, gdy przed należącą do niego firmą pojawia się szansa rozwoju, jednak by ją wykorzystać, potrzebny jest odpowiedni kapitał, a tego w danej chwili nie posiada. Mając opracowany biznesplan, można ubiegać się o kredyt na inwestycje, oferowany przez większość komercyjnych banków w Polsce, które zajmują się obsługą firm.

Dlaczego warto korzystać akurat z kredytu inwestycyjnego? Zazwyczaj umożliwia przedsiębiorcom pożyczenie pieniędzy z banku na korzystnych warunkach. Ze względu na to, że jest on kredytem celowym, kredytodawca może dokładniej oszacować ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy przedsiębiorcy – jeśli uzna, że projekt rozwoju firmy przedstawiony przez wnioskodawcę ma realną szansę na przyniesienie zysków, może zaproponować atrakcyjniejsze warunki spłaty zobowiązania ze względu na ograniczone ryzyko kredytowe.

Z kredytów inwestycyjnych korzystać więc warto. Pozostaje tylko zadać pytanie – jak wybrać ten najkorzystniejszy? Z pomocą przychodzi porównywarka kredytów, dzięki której w jednej chwili możemy zestawić dostępne na rynku międzybankowym oferty, analizując ich koszty.

Porównując propozycje poszczególnych banków, uwagę zwrócić należy między innymi na wysokość prowizji. Ta waha się obecnie w granicach od 0 proc. (Idea Bank) do 2,5 proc. (np. Alior Bank), przeważnie pozostając na poziomie 1,5 proc. (np. PKO Bank Polski, Nordea Bank, BOŚ Bank). Nieco ważniejszym kosztem są jednak odsetki naliczane przez banki od kredytu. Problem jednak w tym, że w przypadku zdecydowanej większości ofert, marża banku ustalana jest indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, co oznacza, że nie da się określić, jakiej wysokości oprocentowanie zaproponuje kredytodawca. Jednym z niewielu wyjątków pozostaje PKO Bank Polski, który minimalną marżę pobieraną od kredytów inwestycyjnych ustalił na poziomie 2,4 proc.

Oprócz dwóch wymienionych powyżej elementów składających się na całkowity koszt kredytu, warto jeszcze poznać przed złożeniem wniosku kredytowego wysokość opłaty za samo jego rozpatrzenie. Z tego typu opłatą spotkać możemy się obecnie Banku BGŻ, który nalicza sobie za tę usługę 0,1 proc. wnioskowanej kwoty, minimum 100 zł.

Istotną rolę w kosztach pożyczki może również odgrywać opłata charakterystyczna dla kredytów inwestycyjnych – prowizja od niewykorzystanych środków. Pobierają ją m.in. banki BGŻ i PKO BP.
Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu na inwestycje, warto mieć na uwadze wspomniane koszty, jak również zweryfikować to, czy będziemy musieli wykupić do kredytu ubezpieczenie lub skorzystać z innych, dodatkowych produktów bankowych, takich jak np. płatne konto firmowe lub karta kredytowa.