Jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt mieszkaniowy

Październik 13
17:02 2013
Jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt mieszkaniowy
4.3 (86.67%) 3 votes

Wniosek o kredyt mieszkaniowy nie jest łatwym dokumentem. Wypełnienie go własnymi siłami jest naprawdę dużym wyczynem. Ale warto spróbować. Dziś przybliżę mniej więcej z czego składa się taki wniosek i jak go wypełnić.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że każdy bank ma własny wzór wniosku kredytowego więc o jakiejkolwiek standaryzacji trudno tu mówić (a na pewno marzą o tym pośrednicy finansowi). Każdy bank w szczegółach pyta się o co innego a jeśli już o to samo to zupełnie inaczej. Tak, tak pytanie o źródło dochodów czy wiek można zadać na różne sposoby. A już prawdziwa sztuka to w niektórych wnioskach o kredyt hipoteczny wypełnienie pola, w którym bank się pyta o nasze zobowiązania. Nie wiadomo czy podawać aktualne wartości, czy limity w kartach kredytowych, czy minimalne kwoty spłaty etc.

Ale zacznijmy od początku. W każdym wniosku o kredyt hipoteczny początkowa sekcja to pytania o cel kredytu. Bank chce wiedzieć czy budujemy dom, kupujemy mieszkanie a może konsolidujemy inne kredyty. Do tego przy każdym celu powinniśmy podać określoną kwotę, którą chcemy uzyskać  banku. Jeśli nawet wnioskujemy o kredyt mieszkaniowy w obcej walucie to powinniśmy podawać kwoty w złotych polskich. Do tego dochodzą pytania o okres kredytowania, walutę kredytu oraz rodzaj rat, w których będziemy spłacać kredyt. Do wyboru mamy raty równe lub malejące. W niektórych bankach możemy spotkać się również z pytaniem o proponowany dzień spłaty raty kredytowej. Tak, tak niektóre banki umożliwiają wybranie tego dnia. Najlepiej więc dostosować go do dnia, w którym wpływa nasze wynagrodzenie na konto.

W dalszej części bank pyta się nas o dane osobowe-imiona, nazwiska, numer PESEL, dowodu osobistego itd.
Następnie przechodzimy do pytań o zatrudnienie i status zawodowy. Jest pytanie o rodzaj zatrudnienia, czasami branże, na pewno nazwę i dokładny adres pracodawcy, doświadczenie. Jeśli prowadzimy firmę to trzeba będzie podać jej dane. W tej sekcji bank pyta również o dochodu-z reguły o średnią z ostatnich miesięcy. Czasami z rozbiciem na część stałą oraz zmienną. Wniosek o kredyt hipoteczny zawiera również pytania o nasz majątek-posiadane nieruchomości, polisy ubezpieczeniowe, papiery wartościowe itp. Wiadomo, że klient czym bardziej majętny tym lepszy dla banku.

W tej części musimy wyspowiadać się również ze swoich zobowiązań, posiadanych kredytów, wysokości płaconych rat kredytowych, limitów na kartach kredytowych, alimentach itp. Pamiętaj, że bank będzie weryfikował te informacje, szczególnie w Biurze Informacji Kredytowej więc udawanie, że czegoś nie mamy nie zda się na nic.

W dalszej części przedstawiamy dokładną charakterystykę nieruchomości, którą kupujemy a więc metraż, adres, wartość (cena), numer księgi wieczystej. Jeśli chcemy zrobić remont lub dokończyć budowę domu to załącznikiem do wniosku o kredyt mieszkaniowy będzie oczywiście harmonogram budowy i kosztorys

Na koniec musimy wypełnić jeszcze parę formułek marketingowych związanych z przetwarzaniem danych, zgodą na ubezpieczenia związane z kredytem (ubezpieczenie pomostowe do czasu wpisu hipoteki, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie etc.).
I jeszcze tylko podpis i już można czekać na decyzję banku.