Jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt mieszkaniowy

Wniosek o kredyt mieszkaniowy nie jest łatwym dokumentem. Wypełnienie go własnymi siłami jest naprawdę dużym wyczynem. Ale warto spróbować. Dziś przybliżę mniej więcej z czego składa się taki wniosek i jak go wypełnić.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że każdy bank ma własny wzór wniosku kredytowego więc o jakiejkolwiek standaryzacji trudno tu mówić (a na pewno marzą o tym pośrednicy finansowi). Każdy bank w szczegółach pyta się o co innego a jeśli już o to samo to zupełnie inaczej. Tak, tak pytanie o źródło dochodów czy wiek można zadać na różne sposoby. A już prawdziwa sztuka to w niektórych wnioskach o kredyt hipoteczny wypełnienie pola, w którym bank się pyta o nasze zobowiązania. Nie wiadomo czy podawać aktualne wartości, czy limity w kartach kredytowych, czy minimalne kwoty spłaty etc.

Ale zacznijmy od początku. W każdym wniosku o kredyt hipoteczny początkowa sekcja to pytania o cel kredytu. Bank chce wiedzieć czy budujemy dom, kupujemy mieszkanie a może konsolidujemy inne kredyty. Do tego przy każdym celu powinniśmy podać określoną kwotę, którą chcemy uzyskać  banku. Jeśli nawet wnioskujemy o kredyt mieszkaniowy w obcej walucie to powinniśmy podawać kwoty w złotych polskich. Do tego dochodzą pytania o okres kredytowania, walutę kredytu oraz rodzaj rat, w których będziemy spłacać kredyt. Do wyboru mamy raty równe lub malejące. W niektórych bankach możemy spotkać się również z pytaniem o proponowany dzień spłaty raty kredytowej. Tak, tak niektóre banki umożliwiają wybranie tego dnia. Najlepiej więc dostosować go do dnia, w którym wpływa nasze wynagrodzenie na konto.

W dalszej części bank pyta się nas o dane osobowe-imiona, nazwiska, numer PESEL, dowodu osobistego itd.
Następnie przechodzimy do pytań o zatrudnienie i status zawodowy. Jest pytanie o rodzaj zatrudnienia, czasami branże, na pewno nazwę i dokładny adres pracodawcy, doświadczenie. Jeśli prowadzimy firmę to trzeba będzie podać jej dane. W tej sekcji bank pyta również o dochodu-z reguły o średnią z ostatnich miesięcy. Czasami z rozbiciem na część stałą oraz zmienną. Wniosek o kredyt hipoteczny zawiera również pytania o nasz majątek-posiadane nieruchomości, polisy ubezpieczeniowe, papiery wartościowe itp. Wiadomo, że klient czym bardziej majętny tym lepszy dla banku.

W tej części musimy wyspowiadać się również ze swoich zobowiązań, posiadanych kredytów, wysokości płaconych rat kredytowych, limitów na kartach kredytowych, alimentach itp. Pamiętaj, że bank będzie weryfikował te informacje, szczególnie w Biurze Informacji Kredytowej więc udawanie, że czegoś nie mamy nie zda się na nic.

W dalszej części przedstawiamy dokładną charakterystykę nieruchomości, którą kupujemy a więc metraż, adres, wartość (cena), numer księgi wieczystej. Jeśli chcemy zrobić remont lub dokończyć budowę domu to załącznikiem do wniosku o kredyt mieszkaniowy będzie oczywiście harmonogram budowy i kosztorys

Na koniec musimy wypełnić jeszcze parę formułek marketingowych związanych z przetwarzaniem danych, zgodą na ubezpieczenia związane z kredytem (ubezpieczenie pomostowe do czasu wpisu hipoteki, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie etc.).
I jeszcze tylko podpis i już można czekać na decyzję banku.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.