Wielokrotna odnawialność

Październik 17
12:45 2013
Oceń ten artykuł

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że raczej nigdy nie narzekaliśmy na nadmiar gotówki, dlatego na sumieniu mamy szereg kredytów, pożyczek i ciągłą pogoń za pieniędzmi. Taki już jest nasz los, oby nie było gorszy w wyniku zbliżającej się drugiej już fali kryzysu. I niech nie zmylą nas wyliczenia i analizy naszych speców od finansów,  których zdaniem naszym rodakom stale rosną płace, ponieważ póki co bardzo dobrze mają się polskie firmy, które nie tylko nie zwalniają pracowników ale jeszcze ich zatrudniają. Totalna bzdura, bowiem życie wskazuje, że jest akurat odwrotnie. Więc kiedy dopadnie nas nagła potrzeba szybkiej gotówki mamy dwa wyjścia, albo starać się o szybkie kredyty, których oferta jest wprawdzie bogata, ale trudno z niej skorzystać, albo starać się o kredyty odnawialne, które znacznie łatwiej jest dostać, ponieważ jest to linia kredytowa z konta bankowego. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że kredyt odnawialny traktowany często jako kredyt oszczędnościowy nie jest dla nas zbyt korzystny i bardzo łatwo się w taki kredyt zaplątać. A z jakimi kredytami człowiek się nie zaplącze? Z każdym kredytem mogą być problemy, jeżeli nie będziemy go spłacać w terminie. Nie ma bowiem dobrych i tanich kredytów, ale są za to na bardziej i mniej korzystnych warunkach. Oferta kredytowa jest bardzo bogata i z pewnością każdy dla siebie coś znajdzie. Dlaczego o kredycie odnawialnym klienci często mówią kredyt oszczędnościowy? Ponieważ jest zdecydowanie tańszy i na korzystniejszych warunkach niż zwykły kredyt gotówkowy. Tymczasem  kredytach odnawialnych wiemy chyba najmniej, ponieważ częściej korzystamy z debetów oraz kart kredytowych. Kredyt odnawialny nie jest niczym nowym i jeżeli klient ma takie życzenie jest przez bank uruchamiany.

– Często zasady przyznawania kredytów gotówkowych są nie dość przejrzyste dla przeciętnego klienta, poza tym nie oszukujmy się są to kredyty drogie. A poza tym takie szybkie kredyty gotówkowe po prostu już nie istnieją. Tymczasem banki podnoszą prowizje, nakazują ubezpieczania kredytów, wprowadzają opłaty przygotowawcze, wszystko to w znacznym stopniu podnosi koszt kredytu. Tymczasem kredyt odnawialny – kredyt oszczędnościowy –  funkcjonuje na bardzo przejrzystych zasadach: oprocentowanie jest do zaakceptowania, nieskomplikowane zasady, a prowizja w miarę przystępna. Wprawdzie kredyt odnawialny ma  też swoją wadę, która zwie się przyzwyczajenie, ale jeżeli będziemy kontrolować swoje poczynania to jest to najlepszy sposób na łatanie domowego budżetu – stwierdził jeden z klientów.

Ale są też tacy, którzy twierdzą, że jeżeli zasadą stało się korzystanie z kredytu odnawialnego to oznacza, że godzimy się aby nasze życie toczyło się na kredycie. Problem tylko w tym, że często nie mamy innego wyjścia. Dla tych kredyt odnawialny staje się wybawieniem. Wiemy też, że życie na kredyt nigdy nie było proste, bowiem każdy kredyt trzeba kiedyś spłacić. I jeszcze jedno – zasady. O kredyt odnawialny może starać właściciel konta bankowego, ponieważ kredyt ten nierozerwalnie jest z nim związany. Przez banki traktowany jest jako usługa dodatkowa i starając się o taki kredyt nie musimy bankom uzasadniać jego potrzeby oraz celu na jaki ma być przeznaczony. Do zalet takiego kredytu z pewnością trzeba też zaliczyć jego wielokrotną odnawialność.