Warunki otrzymania dofinansowania – Mieszkanie dla Młodych

Kwiecień 22
16:10 2016
Warunki otrzymania dofinansowania – Mieszkanie dla Młodych
Oceń ten artykuł

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych już na sam “dobry początek” można otrzymać nawet do 40 tys. zł wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Aby tak się jednak stało, należy spełnić sporo warunków.

Zasady programu Mieszkanie dla Młodych są liczne, i dosyć skomplikowane. Dotyczą zarówno osoby beneficjenta, jak i najważniejszych cech nabywanego mieszkania i zaciąganego kredytu hipotecznego.

Beneficjentem programu MdM mogą być zarówno małżeństwa, jak i single i osoby samotnie wychowujące dziecko. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby wniosek o dofinansowanie został złożony najpóźniej do końca roku  kalendarzowego, w którym kończy się 35 lat. Ponadto, wykluczone z MdM są m.in. osoby, które kiedykolwiek były właścicielami jakiegoś lokalu mieszkalnego.

Co tyczy się nabywanego mieszkania, to po pierwsze, można go szukać tylko na rynku pierwotnym. Rynek wtórny jest wykluczony z MdM. Po wtóre, powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 75 m2 (lokale mieszkalne) lub 110 m2 (domy jednorodzinne). Limity wyższe o 10 m2 obowiązują nabywców wychowujących przynajmniej 3 dzieci. I w końcu po trzecie – cena 1 m2 absolutnie nie może przekroczyć limitu honorowanego w MdM. Zależy on od regionu kraju, niemniej zwykle jest on na tyle niski, iż odpowiedniego mieszkania należy szukać z dala od centrum miast. Do kredytów na droższe mieszkania po prostu nie można zdobyć dofinansowania z MdM.

Ustawodawca zapisał również warunki, które musi spełniać zaciągany kredyt. To przede wszystkim minimum 15-letni okres spłaty, maksymalnie 50-procentowy wkład własny i złoty jako waluta kredytu.

Co tyczy się kwoty dofinansowania, to zależy ona od powierzchni mieszkania (choć tylko do pewnego stopnia, dofinansowanie można dostać najwyżej do 50 m2, większa powierzchnia nie oznacza już wyższej dopłaty) oraz od regionu kraju. Przykładowo, w większości gmin województw lubelskiego czy świętokrzyskiego standardowo nie otrzyma się więcej niż 13,5-14 tys. zł, zaś np. w Warszawie dofinansowanie w podstawowym wymiarze może sięgnąć ok. 26 tys. zł. O połowę wyższe wsparcie finansowe otrzymają beneficjenci z przynajmniej jednym dzieckiem. Podobną dopłatę można uzyskać także, jeśli najpóźniej 5 lat po nabyciu mieszkania nabywca doczeka się trzeciego lub kolejnego dziecka.