Spis dokumentów do kredytu MdM na mieszkanie z rynku wtórnego

Spis dokumentów do kredytu MdM na mieszkanie z rynku wtórnego
05 sierpnia
13:43 2016
()

Od 1 września 2015 roku w ramach programu Mieszkanie dla Młodych można uzyskać dofinansowanie na zakup nieruchomości z drugiej ręki. Sprawdź, co znajduje się w spisie dokumentów niezbędnych do kredytu MdM na zakup mieszkania z rynku wtórnego.

Niestety w przypadku kredytów hipotecznych na ogół jesteśmy zmuszeni przebrnąć przez wyjątkowo długi szereg czasochłonnych i skomplikowanych formalności. Mnogość obowiązków i procedur pojawia się już na etapie poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie wsparcia finansowego – wtedy musimy bowiem skompletować wszystkie wymagane przez bank dokumenty.

Odpis księgi wieczystej nieruchomości

Pierwszym dokumentem, który należy przedstawić w banku, jest oryginał odpisu księgi wieczystej prowadzonej dla nabywanej nieruchomości (ważny przez 3 miesiące). Jeśli nie wyodrębniono KW dla spółdzielczego własnościowego prawa do danej nieruchomości, bank będzie wymagał w takiej sytuacji:

  • oryginału zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej, w którym wskazano osoby posiadające prawo własnościowe do lokalu/domu,
  • oryginału odpisu księgi wieczystej nieruchomości, wskazujący właściciela gruntu lub potwierdzający wieczyste użytkowanie gruntu na rzecz spółdzielni.

Umowa przedwstępna

Bank będzie domagał się również okazania oryginału umowy przedwstępnej nabycia nieruchomości. Dokumentem tym może być np. umowa na podstawie Kodeksu Cywilnego, akt notarialny lub protokół rokowań.

Wycena nieruchomości

Kolejną kwestia, o jaką należy zadbać, jest operat szacunkowy, czyli innymi słowy – przeprowadzana przez rzeczoznawcę majątkowego wycena nieruchomości. Inną, równoważną formą potwierdzenia wartości danego domu lub mieszkania, jest informacja bankowa o nieruchomości (opiera się ona na ocenie wartości nieruchomości wykonywanej przez firmę współpracującą z bankiem).

Co w przypadku zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką?

Jeśli nieruchomość będąca przedmiotem transakcji jest już obciążona hipoteką na rzecz innego kredytodawcy, należy liczyć się z koniecznością przedstawienia oryginału zaświadczenia o wysokości zadłużenia pozostałego do spłaty, a także opinii dotyczącej tego, czy dotychczasowe raty były regulowane w terminie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kompletując niezbędne dokumenty, należy także pamiętać o tych, które dotyczą bezpośrednio wnioskodawcy ubiegającego się o kredyt (m.in dokument tożsamości i zaświadczenie o zarobkach). W praktyce zestaw wymaganych dokumentów może się jednak nieco różnić w zależności od banku, dlatego też przed skorzystaniem z oferty kredytowej danej instytucji, warto dokładnie zapoznać się ze stawianymi przez niego wymaganiami proceduralnymi, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – zapytać o nie konsultanta lub pracownika banku.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.