Jakie są koszty używania karty kredytowej za granicą?

Jakie są koszty używania karty kredytowej za granicą?
02 sierpnia
23:29 2017
()

Obecnie wielu dorosłych Polaków posiada w swoim portfelu przynajmniej jedną kartę kredytową. Najczęściej używamy jej w nagłej potrzebie finansowej, płacąc bezgotówkowo za pilne zakupy lub inną potrzebną rzecz.

Karta kredytowa pozwala w okresie bez odsetkowym korzystać z pożyczki udzielonej przez bank. Takim płatnikiem możemy płacić zarówno w kraju, jak i za granicą. W jaki sposób funkcjonuje karta kredytowa za granicą?

Wyjeżdżając za granicę, możemy zabrać ze sobą gotówkę w walucie danego kraju, kartę debetową, a także kredytową. Wszystkie transakcje dokonywane polską kartą podlegają przewalutowaniu, co dla posiadacza takiego płatnika wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak w niektórych hotelach czy też na lotniskach za granicą jedyną dostępną formą płatności jest opcja bezgotówkowa – poprzez użycie karty.

Koszty używania karty kredytowej za granicą

Transakcje dokonywane za granicą przy pomocy karty podlegają opłatom i prowizjom ustalanym przez wydawców płatników, czyli banki. Przed wyjazdem zagranicznym, gdy zabieramy ze sobą kartę, warto zapoznać się z tabelą zawierającą takie informacje. To pozwoli nam uniknąć niemiłych i kosztownych niespodzianek po powrocie do kraju.

Warto także poznać zasady rozliczania transakcji dokonywanych za granicą poprzez kartę kredytową. W sytuacji, gdy korzystamy z takiego płatnika podczas zagranicznych wojaży, nasza transakcja jest realizowana w walucie kraju, w którym obecnie przebywamy. Natomiast na naszym koncie zostaje zaksięgowana w walucie, w której prowadzony jest rachunek, najczęściej są to polskie złotówki.

Warto wiedzieć, że wysokość transakcji, czyli kosztów za korzystanie z karty kredytowej za granicą zależy od: waluty rozliczeniowej karty, typu karty, tzn. czyli jest to Visa czy MasterCard, oraz od kraju, w jakim została wykonana transakcja.

Do tych kosztów musimy doliczyć jeszcze prowizję, jaka pobierają banki za użytkowanie karty za granicą.

Jednak najbardziej kosztowną operacją zagraniczną za pomocą karty kredytowej będzie wypłata gotówki z bankomatu, za taka usługę bank może naliczyć prowizje w wysokości 5% kwoty transakcji.

Visa wprowadziła ułatwienia

Od roku 2015 organizacja Visa, czyli wydawca kart, zmieniła metody rozliczania transakcji zagranicznych. Do tej pory rozliczanie tego typu płatności odbywało się w dwóch etapach. Najpierw wydawca karty, czyli np. Visa lub MasterCard, przeliczał kwotę operacji na tzw. walutę rozliczeniową, którą jest najczęściej euro lub dolar. Następnie bank dokonywał kolejnego przelicznika z tej waluty na polskiego złotego, według własnej tabeli. Płacąc kartą w krajach nienależących do strefy euro, musieliśmy płacić za podwójne przewalutowanie.

Obecnie Visa zdecydowała, że banki będą otrzymywać środki w walucie, w której prowadzony jest rachunek powiązany z kartą. Oznacza to, że transakcja jest przewalutowywana tylko jeden raz przez organizację Visa.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.