Co to jest RRSO?

Co to jest RRSO?
10 czerwca
23:47 2017
()

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania czyli całkowity koszt kredytu, który ponosi każdy kredytobiorca. Czy wiesz dlaczego RRSO jest tak ważne w przypadku kredytu? Jeśli nie, koniecznie musisz to przeczytać!

Dlaczego RRSO jest ważne?

Szukając kredytu, przeglądamy oferty banków i najczęściej wybieramy ten, który według nas proponuje najniższe oprocentowanie. Warto jednak mieć świadomość tego, że instytucje finansowe, reklamując swoje produkty, zaniżają tę wartość, by zachęcić klienta do skorzystania z produktu. Prawdziwe warunki kredytu potrafią z kolei zaskoczyć, a często poznajemy je dopiero po podpisaniu umowy.

RRSO to suma wszystkich kosztów

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to oprocentowanie kredytu, ale nie to nominalne, ujmujące jedynie wartość odsetek, a wszystkie koszt, jakie poniesie kredytobiorca, dopełniają umowy z bankiem. Wartość ta najczęściej jest zapisywana drobnym drukiem na końcu ulotki. RRSO to wskaźnik, który oprócz oprocentowania nominalnego uwzględnia także dodatkowe koszty kredytu, a należą do nich:

  • prowizja za udzielnie kredytu,
  • ubezpieczenia,
  • opłaty za dodatkowe usługi, np. wizyta doradcy finansowego w domu,
  • koszt wyceny nieruchomości, wykonywany przy kredytach hipotecznych,
  • opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego.

RRSO to obiektywne narzędzie

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania stanowi obraz relacji pomiędzy całkowitymi kosztami ponoszonymi przez kredytobiorcę a kwotą otrzymanego kredytu. Definicja oraz sposób obliczania RRSO jest regulowana przez ustawę o kredycie konsumenckim, tam też znajdują się szczegółowe koszty, które bank musi uwzględniać przy obliczaniu tego wskaźnika. Dzięki jednolitym przepisom regulujący obliczanie RRSO, jest ono identycznie wyliczane w każdym banku. W związku z tym stanowi najbardziej obiektywne narzędzie do porównania różnych ofert kredytowych.

RRSO pokazuje koszty kredytu ukryte w różnych opłatach

Szukając kredytu, nie sugerujmy się oprocentowaniem nominalnym, ponieważ odsetki to nie jedyny koszt, jaki poniesiemy za pożyczenie pieniędzy od banku.

Wysokość raty kredytu pozwoli nam zapoznać się z wielkością miesięcznego obciążenia, ale nie ujawni nam całkowitego kosztu kredytu. RRSO stanowi dobrą informację o koszach kredytu, ale najczęściej nie jest ona kompletna. Może się okazać, że dwa porównywane kredyty o różnych kosztach całkowitych mogą mieć podobne RRSO. Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy RRSO znacząco odbiega od oprocentowania nominalnego, oznacza to, że kredytodawca ukrył znaczną część kosztów w opłatach dodatkowych.

Przeglądając oferty kredytów, warto porównać oprocentowanie nominalne z RRSO, a poza tym, jeśli mamy taką możliwość, zwróćmy uwagę na całkowity koszt kredytu.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.