Jak wygląda wniosek kredytowy?

Jak wygląda wniosek kredytowy?
04 sierpnia
14:46 2016
()

Wniosek kredytowy to dokument, który umożliwia bankowi zebranie informacji na temat potencjalnego kredytobiorcy. Dane wpisywane w takim formularzu pozwalają instytucji finansowej przeanalizować profil klienta oraz ocenić ryzyko kredytowe. Co zawiera wniosek kredytowy?

W polskich bankach nie ma jednego wspólnego formularza wniosku kredytowego. Każda instytucja finansowa posiada formularz dostosowany do własnych wymagań. Dodatkowo wnioski kredytowe mogą różnić się między sobą formą oraz zawartością w zależności od rodzaju kredytu. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają złożenie wniosku kredytowego online za pomocą Internetu, inne natomiast w takiej sytuacji wymagają wizyty w oddziale banku. Wniosek kredytowy na ogół składa się z podstawowej części, która zawiera informacje na temat wnioskodawcy, kredytu, zabezpieczeń oraz listę oświadczeń. Druga część wniosku to zestaw załączników, a ich ilość i forma jest zależna od rodzaju kredytu.

Co zawiera standardowy wniosek?

Standardowa wersja wniosku kredytowego powinna zawierać następujące dane:

  • kredytobiorcy, np. dotyczące formy prowadzonej działalności, informacji zaciągniętych kredytach i o rachunkach bankowych prowadzonych w innych placówkach itp.;
  • kredytu – rodzaj kredytu, wysokość kredytu, cel kredytu;
  • spłaty kredytu – preferowany  termin spłaty, preferowana wysokość rat kredytu;
  • zabezpieczeń kredytu – wybór podmiotów prawnych mających na celu zabezpieczenie zobowiązania.

Niekompletny wniosek to dłuższe formalności

Pamiętajmy, iż od złożonego w banku wniosku kredytowego zależeć będzie, czy dostaniemy kredyt, czy też nie. W związku z tym warto zadbać, by był on wypełniony rzetelnie i starannie. Przede wszystkim zadbajmy o dokumenty, które musimy złożyć razem z wnioskiem, m.in. zaświadczenia o dochodach, odpisy z rejestrów działalności, zezwolenia. W sytuacji, gdy zabraknie jakiegoś dokumentu, przedłuży to formalności związane z przyznaniem kredytu.

Bank sprawdzi dane

We wniosku kredytowym musimy umieścić informacje na temat stanu cywilnego, swojej sytuacji rodzinnej, dane dotyczące dochodów i zatrudnienia. Dodatkowo we formularzu musimy także umieścić informację o posiadanych zobowiązaniach.

Podstawą weryfikacji zdolności kredytowej są dochody potencjalnego kredytobiorcy. W związku z tym do wniosku kredytowego najczęściej musi być dołączone zaświadczenie o dochodach, wystawione przez pracodawcę. Pamiętajmy, iż przed udzieleniem kredytu bank sprawdzi autentyczność zawartych we wniosku informacji. Instytucja finansowa zadzwoni do naszego pracodawcy, by zweryfikować nasze zatrudnienie, a do tego sprawdzi naszą historię kredytową w BIK-u.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.