Uwaga na raty

Na rynkach kredytowych zastój, mniejsze zapotrzebowanie na kredyty jest nie tylko na rynku kredytów dla firm, ale również rzadziej sięga po kredyt zwykły polski Kowalski. Tylko w grudniu wartość kredytów firm spadła aż o 4 miliardy złotych, natomiast zadłużenie gospodarstw wzrosło tylko o 1, 5 miliarda złotych. Było to efektem nie tylko spadku kursu walut, ale także mniejszym zainteresowaniem klientów tym rynkiem. Jeszcze do niedawna o kredyty na mieszkanie i hipoteczne było stosunkowo łatwo, ale od nowego roku wszystko się zmieniło – weszła bowiem w życie pełna wersja rekomendacji T. Z pewnością ostatnio o wiele łatwiej było dostać kredyty na mieszkanie w euro i banki mocno stawiały właśnie na kredyty w tej walucie. Niestety kredyty w obcej walucie mają to do siebie, że ich kurs jest niestabilny, za co później kredytobiorcy słono płacą, no i ten spread. No i to co obecnie dzieje się na rynku raczej nie skłania klientów banków do starania się o kredyty walutowe. Przede wszystkim nie wszystkich stać jest teraz na jakiekolwiek kredyty, nie mówiąc już o starających się o kredyty na mieszkanie, które są wyjątkowo drogie. Poza tym pamiętajmy, że są to kredyty długoterminowe, a do tego obłoż0ne przeróżnego rodzaju zakazami, nakazami i opłatami. Dlatego przed podjęciem decyzji w tej sprawie należy wszystko dokładnie sprawdzić.
– Przede wszystkim zwracajmy uwagę na pułapki zakładane na klienta, związane z przyszłymi ratami takimi jak chociażby: wstrzymanie spłaty kredytu, czy też zmienna wysokość rat spłaty kredytu. Wstrzymanie spłacania rat kredytu hipotecznego jest czasami jedynym wyjście z trudnej dla kredytobiorcy sytuacji finansowej, ale jednocześnie zwiększa zadłużenie klienta. Przede wszystkim z powodu narastających odsetek, których spłata rozłożona jest na miesięczne raty. Taki sam rezultat odnosi każdorazowe ustalanie wysokości rat podczas ich płacenia. Skąd więc taka popularność tego typu rozwiązań? Z punktu widzenia banków jak największe zyski z tej inwestycji, tym bardziej, że odsetki naliczane są od kwoty głównej kredytu. Natomiast klienci nie mają wiedzy jak działa taki mechanizm i, że jest to tylko iluzoryczna ulga – stwierdził znawca tego rynku.
Dlatego tak trzeba uważać na oferty bankowe. W ofertach reklamowych jest wiele tego rodzaju zapisów, ale mniej jest informacji na jakich zasadach działają. Bankom chodzi tylko o jak największy zysk a nie o interes klienta. Zresztą wielokrotnie to udowodniły i nic dziwnego, że zaufanie do tej instytucji tak ostatnio spada.
I

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca