UOKiK kontra BRE Bank

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainteresował się umowami kredytów hipotecznych BRE Banku. Sprawa jest w toku a przeciw bankowi to czy się sprawa w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Już dziś wiadomo, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował jedno z dwóch postanowień w umowach kredytów hipotecznych, które BRE Bank oferuje swoim klientom. BRE Bank zobowiązuje klienta kredytobiorcę do powiadamiania o wszelkich okolicznościach mogących mieć wpływ na jego sytuację finansową. Wynika z tego, że każdy kredytobiorca musi powiadomić bank o obniżeniu osiąganych dochodów, które mogą mieć wpływ na spłatę kredytu w ratach w określonym terminie przez bank. Niestety postanowienie umożliwia dowolną interpretację na korzyść banku, bowiem okoliczności mogą być rozumiane dosyć szeroko. BRE Bank może w zasadzie w każdym momencie stwierdzić, że kredytobiorca nie wywiązał się z zawartej umowy i nie poinformował banku o wzięciu pożyczki czy dokonaniu zakupu.

Dzięki decyzji sądu powyższe postanowienie zawarte w umowie kredytu hipotecznego oferowanego przez BRE Bank zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a jego stosowanie będzie zabronione. Nastąpi to po uprawomocnieniu się wydanego wyroku.

Drugie postanowienie dotyczące zmiany oprocentowania kredytów odnawialnych jest zgodne z obowiązującym prawem. BRE Bank może ustalać oprocentowanie kredytów decyzją własnego zarządu.

Przedstawiciele BRE Banku negocjują umowy na kredyty hipoteczne zawarte z klientami przed wrześniem 2006 r. na korzyść klientów banku. Obecnie stawiają na porozumienie umożliwiające kompromis akceptowany przez obie strony. Obserwatorzy zgodnie potwierdzają, że bankowi zależy na wszystkich swoich klientach, a przede wszystkim na zachowaniu pozytywnej opinii o swojej marce.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca