Ubezpiecz swój kredyt

Grudzień 09
08:37 2011
Oceń ten artykuł

Czy ubezpieczenie kredytu zapewnia kredytobiorcy spokojny sen? Z taką teorią spiera się wielu dłużników. Co jest przyczyną? Wykluczenia jakie owo ubezpieczenie przewiduje w kontekście rówznych sytuacji. Dzisiaj prawie każda pożyczka w banku wymaga od nas ubezpieczenia. Banki tłumaczą to dbałością o gwarancję wypłacalności. Co ciekawe, większa część z naszych ubezpieczeniowych składek ląduje na koncie banku. Do ubezpieczyciela trafia jedynie połowa powierzonych środków.

Do niedawna ubezpieczenie kredytu stanowiło dodatek do umowy kredytowej. W sytuacji kiedy konsument chciał się dodatkowo zabezpieczyć to miał taką możliwość. Dzisiaj coraz częściej jest to parametr narzucany przez instytucję finansową. Zanim podpiszemy umowę warto zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów związanych z ubezpieczeniem. Pierwszym istotnym elementem jest jego koszt, drugim zakres (i związane z nim wyłączenia oraz definicje zdarzeń),
 oraz przysługujące świadczenia. W większości kredytów opłata za ubezpieczenie liczona jest na podstawie całości kredytu jako miesięczna procentowa. Wartość ta waha się od 0,05 proc. do 0,7% – rozpiętość jest więc dosyć spora. Zakresy ubezpieczeń są do siebie zbliżone. W momencie kiedy wartość tego parametru jest wysoka to powinniśmy upewnić się, że zakres jaki obejmuje jest wprost proporcjonalny do kwoty jaką przyjdzie nam zapłacić. Obszary oferowanego przez banki ubezpieczenia różnią się od siebie. Zasadniczo możemy wyróżnić 3 kluczowe obszary: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie a wypadek niezdolności do pracy i ubezpieczenia od utraty pracy. Zanim zdecydujemy się na konkretny pakiet należy bliżej przyjrzeć się ich definicjom i wykluczeniom.  Nierzadko zdarza się że bank rości sobie prawo do aktywowania umowy dopiero po upłynięciu jakiegoś czasu od podpisania umowy. Ubezpieczenie kredytu to niewątpliwie potrzebny i atrakcyjny produkt, który zapewnia konsumentom spokojny sen. zanim się jednak zdecydujemy na konkretny pakiet warto zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia .