Tradycja czy elektronika

Wrzesień 12
11:41 2009
Oceń ten artykuł

O bankach tradycyjnych wiemy już wszystko, albo prawie wszystko. O wiele mniej wiemy natomiast o bankach internetowych, bowiem bankowość elektroniczna nadal jest pełna zagadek. Na początek pytanie, co to takiego jest bankowość elektroniczna?

Zgodnie z definicją bankowość elektroniczna jest „formą usług oferowanych przez banki, polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego:” komputera, bankomatu, terminalu POS, telefonu zwłaszcza telefonu komórkowego, linii telekomunikacyjnych. Bankowość elektroniczna nie oznacza do końca to samo, co internetowe banki. Bankowość elektroniczną mogą prowadzić i prowadzą, również banki tradycyjne. Banki internetowe to instytucje finansowe, zajmujące się bankowością, ale bankowością prowadzoną tylko i wyłącznie przez Internet. Warto wiedzieć, że internetowe banki nie mają takiej rzeszy pracowników jak banki tradycyjne, nie posiadają takich luksusowych siedzib jak banki tradycyjne, nie mają tylu oddziałów rozsianych po całym kraju jak banki tradycyjne i nie mają takich kosztów w utrzymaniu tego wszystkiego naraz jak banki tradycyjne.

Dlatego banki internetowe mogą sobie pozwolić na wiele bezpłatnych usług , wiele promocji, na większe upusty i rabaty oraz na tańsze produkty bankowe i usługi. Tańsze są również w tych bankach kredyty, co jest bardzo istotne dla klientów. Wielką zaletą banków elektronicznych jest duża oszczędność czasu i pieniędzy. To zaleta nie do przecenienia w naszych czasach. Dlatego banki internetowe mają coraz więcej klientów. To prawda, że nie mają tak przeszkolonej kadry jaką maja banki tradycyjne, ich pracownicy muszą się jeszcze dużo uczyć, aby sprostać wymaganiom klientów. Ale jeżeli będą to robić, to być może już niedługo banki tradycyjne przestaną być dla nich konkurencją. Powiedzmy sobie szczerze, nasze banki internetowe są jeszcze w powijakach. W stosunku do podobnych placówek na Zachodzie jesteśmy wiele lat w tyle. Podajmy kilka takich przykładów. Na przykład pierwszy bankomat na świecie powstał w Stanach Zjednoczonych w 1954 roku. W Polsce zainstalowany został w 1990 roku – 36 lat później. W 1993 roku pierwszy polski bank wprowadził do użytku system home ranking, który umożliwiał kontakt z bankiem przy pomocy komputera. W Finlandii podobny system uruchomiono dziesięć lat wcześniej nie mówiąc już o Stanach Zjednoczonych.

W 2000 roku uruchomiony został w Polsce pierwszy wirtualny bank – mBank. Rok później dołączyły do niego dwa kolejne banki: Volkswagen Bank Direct oraz Interligo Financial  Serwices S.A. Łączenie się klientów z bankami internetowymi jest prosta. Witryna internetowa pozwala klientom dokonywanie klientom on-line różnorodnych operacji na rachunkach bankowych. Klient banki internetowego powinien mieć dostęp do komputera z zainstalowaną przeglądarką stron www podłączonego do sieci Internet.