świat zalany przez karty kredytowe

O tym, że nie jesteśmy krajem zamożnym doskonale wiemy, nic więc dziwnego, że częściej sięgamy po kredyt niż inwestujemy czy też odkładamy swoje pieniądze. W zasadzie kredyt nieodmiennie towarzyszy naszemu życiu i już przyzwyczailiśmy się do sytuacji, że bez kredytu trudno nam o zakup jakiejkolwiek luksusowej rzeczy, a wielu rodzinom związać przysłowiowy koniec z końcem.. Problem tylko w tym, że banki niestety niezbyt chętnie kredytów udzielają, szczególnie trudno jest o zwykłe kredyty konsumpcyjne. Tymczasem jeszcze niewiele ponad trzy lata temu nie było żadnych problemów z uzyskaniem jakiegokolwiek kredytu i każdy kto tylko dysponował stałym dochodem mógł kredyt w banku dostać. Od kiedy jednak do naszego kraju zawitał kryzys wszystko się skończyło. Wielu kredytobiorców straciło pracę i stało się niewypłacalnymi, narastały nie spłacane zaległości, nic więc dziwnego, że banki mocno przykręciły kurki z kredytami, a do akcji wkroczyli windykatorzy. W zasadzie do dnia dzisiejszego nie zostały przywrócone dawne zasady przyznawania kredytów, a teraz jeszcze bardziej skomplikuje sytuacje kredytową rekomendacja T oraz planowana na 2011 rok nowela rekomendacji S.
Jedynie kredyty mieszkaniowe i hipoteczne w miarę łatwiej teraz otrzymać, bowiem banki nieco złagodziły swoją politykę kredytową dotyczącą tej sfery swojej działalności, a ostatnie promocje, rabaty oraz upusty potwierdzają ten fakt. Do chwili wejścia w życie rekomendacji T, czyli do końca tego roku banki chcą przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów. Natomiast na rynku kredytów konsumpcyjnych nadal nie widać odwilży. Polacy, jako naród sprytny przerzucił się więc na karty kredytowe, których masowo zaczęli używać. Są karty kredytowe dla studentów, karty kredytowe bankomatowe, itd. Szkoda tylko, że najczęściej bez głowy i teraz słono za to płacą. Poza tym banki widząc co się dzieje też przykręciły mocno kurki z kartami i już nie są tak hojne w ich wydawaniu. Poza tym mimo, że od chwili wprowadzenia na polski rynek kart kredytowych upłynęło już sporo lat nadal ich właściciele nadal nie potrafią się nimi posługiwać. Obojętnie czy jest to karty kredytowe dla studentów, karty kredytowe debetowe, czy jakiekolwiek inne.
Najmniej problemów przysparza nam karta kredytowa debetowa, bowiem korzystamy z własnych pieniędzy, podobnie zresztą jak w przypadku karty bankomatowej. Tymczasem o kartach kredytowych nadal niewiele wiemy, więc czerpiemy z nich pełnymi garściami, a kiedy przychodzi do rozliczenia się z bankiem nie mamy kasy, żeby pieniądze oddać. To dlatego tak lawinowo rosną zadłużenia z tytułu nieumiejętnego korzystania z plastikowych pieniędzy. Nic więc dziwnego, że banki postanowiły wycofać z obiegu, początkowo 200 000 sztuk, by w końcowym efekcie zlikwidować prawie dwa miliony kart.

Tagi

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca