Stawiajmy na leasing

Maj 19
09:14 2010
Oceń ten artykuł

Salony samochodowe, komisy, auta sprowadzane z zagranicy, upusty, rabaty i promocje. Oferta zakupu aut jest szeroka, bogata i dostępna nawet na dla  niekoniecznie grubych portfeli. Problem tylko w tym czy decydujemy się na kredyt czy leasing, ponieważ taka możliwość również istnieje. Kredyty jak wiadomo są drogie, a poza tym trudno dostępne. Pozostaje więc leasing, który dla firm jest bardziej atrakcyjny bowiem istnieje możliwość odliczenia podatku vat. – Jeżeli nie jesteśmy podatnikiem vat pozostaje nam wybrać pomiędzy ofertami bankowymi lub leasingiem. Decyzje pomoże podjąć nam leasing odnawialny konsumencki, jeżeli natomiast jesteśmy podatnikiem vat, czyli prowadzimy działalność gospodarczą, to tym bardziej powinniśmy decydować się na leasing odnawialny – twierdzi doradca finansowy.

Przy leasingu odnawialnym wpłacamy jedynie niewielką część wartości auta i spokojnie spłacamy miesięczne raty. Poz zakończeniu umowy samochód po prostu oddajemy firmie leasingowej i bierzemy nowy. W przypadku leasingu odnawialnego nie musimy też martwić się o odsprzedaż samochodu i jego wartość końcową. Poza tym w przypadku leasingu – szczególnie odnawialnego –  raty miesięczne są o wiele niższe od rat kredytu bankowego i co najważniejsze zawsze jeździmy nowym autem.

Przedsiębiorcy mają stale ten dylemat kredyt czy leasing. Najlepiej przeprowadzić proste obliczenia. Najczęściej kredyt bankowy to koszt w granicach 30-40 procent. Suma opłat leasingowych  waha się w granicach 15-20 procent, można więc powiedzieć, że koszty kredytu i leasingu są w miarę porównywalne ze wskazaniem na leasing. W przypadku kredytów banki teraz są bardzo wymagające, żądają dodatkowych zabezpieczeń, najczęściej takim zabezpieczeniem jest auto, ich wymagania w stosunku do zdolności kredytowych klienta są bardzo wysokie, a poza tym nigdy nie ma się pewności, czy kredyt bank przyzna. Firmy leasingowe są bardziej przyjazne dla swoich klientów, nie wymagają aż takich zabezpieczeń, a poza tym procedury związane z leasingiem są bardzo uproszczone i klient ma pewność, że jeżeli spełnia warunki leasing zostanie mu przyznany. Z podatkowego punktu widzenie leasing też jest zdecydowanie korzystniejszy od kredytu. I jeszcze jedno, jeżeli decydujemy się na leasing odnawialny miesięczna rata jest zdecydowanie mniejsza niż przy leasingu standardowym, nie mówiąc już o racie kredytu.

Dlatego jeżeli zdecydujemy się na leasing decydujmy się na leasing odnawialny. Zachwalam właśnie ten system leasingowy, ponieważ sam sprawdziłem go na swojej skromnej osobie. Prowadzę niewielką firmę i od ponad 5 lat stosuję właśnie ten rodzaj leasingu i na razie nie narzekam. A przecież 5 lat temu o kryzysie jeszcze nikt u nas nie słyszał – stwierdzi jeden z przedsiębiorców.