Spadające ceny mieszkań-weź najtańszy kredyt hipoteczny i nie trać czasu!

Wiele ludzi w Polsce czekało na spadające ceny mieszkań, aby wreszcie zostać właścicielem swoich własnych czterech kątów. Według danych Związku Banków Polskich w I kwartale banki na zakup mieszkań pożyczyły 12 mld złotych. Zwiększająca się z roku na rok podaż mieszkań wykusza na deweloperach obniżkę ceny i przyczynia się do wzrostu konkurencji na rynku nieruchomości. Podaż rośnie zdecydowanie szybciej niż popyt na lokale zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, który ograniczony jest przez rygorystyczną ocenę zdolności kredytowej przez banki.

 

Jednym ze sposobów finansowania inwestycji, a tym samem pozytywną odpowiedzią na spadające ceny mieszkań jest właśnie kredyt hipoteczny. Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch części – rynkowej stopy procentowej (aktualnie WIBOR3M ok. 4,7 %) oraz marży kredytowej. Marża kredytowa jest z reguły stała w okresie spłaty kredytu, natomiast rynkowa stopa procentowa zmienia się wraz ze stopami procentowymi w kraju (kredyt hipoteczny w Złotych) lub w strefie euro (kredyt hipoteczny w euro). Obecnie średnia marża przy kredycie hipotecznym wynosi ok. 1,5 proc. Spodziewane są dodatkowe obniżki marży przez banki w związku z drożejącymi kredytami mieszkaniowymi w złotych spowodowanymi podwyżką stóp procentowych. Do kosztu kredytu hipotecznego należy doliczyć również prowizję (ok. 4 – 5 %). Prowizja jest pobierana przez bank jednorazowo. Często w swoich ofertach promocyjnych banki oferują klientom kredyt hipoteczny bez prowizji.
Coraz częściej rośnie zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym, ponieważ spadające ceny mieszkań dotyczą w mniejszym stopniu małych i w miarę nowych, kilkuletnich mieszkań. Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Mieszkania najtańsze bardzo często kupowane są z kredytem hipotecznym w programie „Rodzina na swoim”.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca