Spada oprocentowanie lokat

Luty 11
06:18 2010
Oceń ten artykuł

Zmieniają się rankingi i porównania lokat bankowych, w jednych rankingach można zauważyć tendencje wzrostowe oprocentowań depozytów bankowych w innych wprost przeciwnie, oprocentowania spadają. Jak wytłumaczyć tę niekonsekwencję rynku lokat? W sposób racjonalny raczej trudno, banki nie zawsze działają w sposób racjonalny kiedy chodzi im o zyski. Tak czy inaczej oprocentowanie lokat bankowych powoli, ale systematycznie spada. Z badań analityków tego rynku wynika /ilu analityków tyle opinii/, że w ostatnim okresie tylko 1 /słownie jeden/ bank nieznacznie podniósł oprocentowanie niektórych depozytów bankowych, natomiast siedem obniżyło, a pozostałe dokonały jedynie drobnych zabiegów kosmetycznych. Mimo to lokata terminowa jest jeszcze dochodowa dla klienta tego rynku i najlepiej jakby kapitalizacja odsetek z tej lokaty dokonywana była codziennie.
– Skala obniżek lokat bankowych jest naprawdę niewielka, ale jest. Teraz i tak jest trudno o w miarę dobry depozyt bankowy, dlatego dalsze obniżanie procentowania niczego dobrego nie wróży temu rynkowi. Należy pamiętać, że jeżeli lokata terminowa oprocentowana jest na 5-6 procent, to nie oznacza, że taki będzie koncowy zysk z tej lokaty. Należy wziąć pod uwagę całkowity koszt, a więc odliczenie podatku oraz wskaźnika inflacji. Wówczas okaże się, że rzeczywisty zysk może nie przekroczyć nawet jednego procenta. Jeżeli więc oprocentowanie lokat bankowych nadal będzie spadać to może okazać się, że na lokatach można nawet stracić. Gdzie więc sens i logika? – retorycznie pyta znawca tego rynku.
Czy dla rynku lokat bankowych zaświeci jeszcze słońce? Specjaliści od rynku finansowego twierdzą, ze tak, ale tylko w przypadku jeżeli oprocentowanie lokat bankowych przestanie spadać, jeżeli zmniejszy się inflacja oraz jeżeli wzrosną stopy procentowe. Wszystko wskazuje na to, ze może tak być w roku bieżącym. A skoro tak to lokata terminowa, szczególnie zakładana na pół roku lub na rok, może okazać się dobrym przedsięwzięciem. Alternatywą dla tego rynku są jak wiadomo konta oszczędnościowe, które często osiągają oprocentowanie równe lokatom bankowym, a często je przewyższają. Problemem był tylko podatek Belki, który obowiązywał również w naliczaniu odsetek z kont oszczędnościowych. Są jednak już oferty kont oszczędnościowych z codzienną kapitalizacją odsetek i takie konta mają dużą przewagę na lokatami bankowymi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej klientów jest zainteresowanych tą formą oszczędzania, a nie lokowanie swoich pieniędzy w niepewne depozyty bankowe