Separacja a zaciągnięcie kredytu lub pożyczki

Separacja a zaciągnięcie kredytu lub pożyczki
02 grudnia
00:21 2017
()

Rozdzielność majątkowa małżonków rozpoczyna się z chwilą orzeczenia przez sąd separacji. Podczas weryfikacji kredytowej bank na ogół jednak nie sprawdza statusu małżeńskiego potencjalnego kredytobiorcy. Kto odpowiada za pożyczkę w przypadku orzeczonej separacji małżonków?

Separacja nie powoduje ustania małżeństwa, jednak powoduje inne skutki prawne:

  • małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa;
  • orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej następstwem tego jest możliwość żądania przez każdego z małżonków podziału majątku, który był objęty wspólnością ustawową;
  • w niektórych przypadkach małżonkowie pozostający ze sobą w separacji zobowiązani są do wzajemnej pomocy;
  • jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd ustala sposoby korzystania z tego mieszkania;
  • małżonek nie dziedziczy po drugim małżonku na podstawie ustawy, traci także prawo do zachowku;
  • w wyroku orzekającym separację sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka o wysokości alimentów.

Kredyt a zgoda małżonka

Przepisy bankowe na ogół nie wymagają od kredytobiorcy zgody jego małżonka na zaciągnięcie pożyczki, ale wszystko zależy od pożyczanej kwoty. Przy niewielkich kredytach gotówkowych banki o tego typu sprawy nawet nie pytają. W tym przypadku bankowi wystarcza posiadana zdolność kredytowa osoby ubiegającej się o pożyczkę. Dodatkowo drugi współmałżonek może dowiedzieć się o długach męża lub żony dopiero w sytuacji, gdy ten przestanie spłacać raty.

Zaciąganie kredytu lub pożyczki w przypadku separacji

Rozdzielność majątkowa małżonków ma duże znaczenie dla zaciągania kredytu. Przede wszystkim z tego powodu, że małżeństwo, zaciągając zobowiązanie wspólnie, posiada lepszą zdolność kredytową, czyli jest dla banku bardziej wiarygodnym kredytobiorcą. W ten sposób małżeństwo ma większe szanse zwłaszcza na kredyt hipoteczny. Natomiast w sytuacji, gdy małżonkowie posiadają potwierdzoną sądownie separację, wtedy jedno z nich może samodzielnie wziąć kredyt. Jednak w tym przypadku musi złożyć wraz z innymi dokumentami prawomocne orzeczenie sądu, potwierdzające separację lub rozwód.

Separacja a długi

Zgodnie z treścią art. 54 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Oznacza to, że małżeński status wspólnoty małżeńskiej przestaje istnieć, jednak orzeczenie takie nie ma wpływu na długi małżonków zaciągnięte w trakcie trwania wspólnoty małżeńskiej. W przypadku, gdy kredyt został zaciągnięty przez obojga małżonków, są oni wspólnie zobowiązani do jego dalszej spłaty, chyba, że znajdą inne rozwiązanie tej sytuacji.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.