Samolot w leasing

Wprawdzie czas na zakładanie własnego biznesu nie jest najlepszy, ale tak naprawdę to nigdy nie jest dobry. Sam pomysł bowiem najczęściej nie wystarcza, potrzebne są na to nie tylko pieniądze, chociaż bez nich nic byśmy nie zdziałali, ale nie mniej ważne jest także zaplecze. Najczęściej początkujący biznesmeni rozpoczynają swoją działalność gospodarczą od biurka i komputera i dopiero później dorabiają się, rozwijając systematycznie swoją firmę. Najczęściej też decydują się na kredyty – rzadziej na leasing. Wprawdzie wybór należy do przedsiębiorcy i to on decyduje czy starać się o kredyty i inwestować w rozwój firmy właśnie tą metodą, czy postawić na leasing, nawet jeżeli miałby to być leasing nieruchomości, ale tak naprawdę to przedsiębiorca takiego wyboru nie ma. Nie ma ponieważ nie dają mu go banki, które nie udzielają kredytów początkujących przedsiębiorcom. Pozostaje więc leasing. Wszyscy doskonale wiedzą jaka jest sytuacja na rynku kredytowym, szczególnie jeżeli chodzi o kredyty dla małych i średnich firm. Banki najczęściej nawet nie chcą rozmawiać z rozpoczynającymi działalność gospodarczą, nawet wtedy, gdy chodzi o niewielkie kwoty. Nie chcą też rozmawiać z działającymi już na rynku firmami. Nawet teraz, kiedy w innych sektorach dochodzi do łagodzenia polityki kredytowej banków, w stosunku do małych i średnich firm banki zachowują daleko idącą powściągliwość kredytową. Ponoć w drugim kwartale banki mają zamiar złagodzić swoją politykę kredytową, ale od razu zastrzegają, że tylko dla dużych firm oraz dotyczyć będzie tylko kredytów krótkoterminowych. Skoro taka jest polityka banków to trudno dziwić się przedsiębiorcom, że coraz częściej zwracają się ku leasingowi.
– I mają rację, ja na na przykład chcąc rozwinąć swoją działalność – prowadzę firmę budowlaną –  nie mogłem skorzystać z kredytu, ponieważ bank mi odmówił tej przyjemności,  zdecydowałem się na leasing nieruchomości. Skoro bank odmówił mi skredytowania budowy drugiej hali zostałem zmuszony wziąć taką halę w leasing. Miałem z tym nieco problemów organizacyjnych, ale jakoś wybrnąłem z nich i produkcja ruszyła pełną parą. Teraz kiedy zastanawiam się nad tym wszystkim uważam, że była to lepsza decyzja i leasing nieruchomości jest lepszy od budowania na kredyt takiej hali – stwierdził jeden z przedsiębiorców.
Coraz więcej jest na naszym rynku firm specjalizujących się w leasingu nieruchomości, więc przedsiębiorcy mają możliwość wyboru: biurowce, magazyny, sklepy, hotele itd. Mało tego, w ramach tak  zwanych inwestycji strukturyzowanych firmy leasingowe zajmujące się nieruchomościami proponują również leasing dużych niestandardowych ruchomości takich jak chociażby: statki, samoloty czy tabor kolejowy.