Samochód na kredyt czy w leasingu?

Wielu przedsiębiorców nie raz stało przed dylematem: czy wziąć samochód na kredyt czy w leasing? Nie jest to jednak bardzo trudny wybór. Wystarczy jedynie ocenić plusy i minusy, oszacować korzyści i straty i dostosować najlepszą opcję do możliwości firmy.

Kredyt contra leasing

Główną zaletą leasingu jest fakt, że koszty uzyskania przychodu zawierają: czynsz inicjalny, ratę, opłaty i prowizje, wynikające z umowy oraz koszty użytkowania. Biorąc natomiast samochód na kredyt owe koszty uzyskania przychodu zawierają co prawda inne składniki, ale nie to jest najważniejsze. Istotne jest to, że w tym przypadku koszty będą niższe niż w leasingu. Okazuje się, że kredyt samochodowy ma kilka punktów przewagi nad leasingiem. Mianowicie podatek VAT może być rozliczony od razu, z góry. Bank, który udziela kredytu, nie wymaga od kredytobiorcy konkretnego pojazdu. Może to być dowolny nowy bądź używany. W kwestii amortyzacji Używany samochód na kredyt może być zamortyzowany w oparciu o wyższe stawki. Wtedy szybciej wliczasz go w koszty i płacisz niższy podatek.

Bitwy ciąg dalszy

Porównując banki i firmy leasingowe, bezsprzecznie firma jest bardziej elastyczna niż bank. Podpisanie umowy leasingu jest łatwiejsze niż uzyskanie kredytu samochodowego. Co więcej, w przypadku leasingu, przedsiębiorca może mieć spokojną głowę, że nie trafi na jakąś czarną listę BIK. Przy planowaniu inwestycyjnym, nastawionym na przyszłe zaciągnięcie dodatkowego kredytu, spore znaczenie ma bowiem stopień obciążenia zdolności kredytowej. Wydawałoby się, że leasing wygrywa bitwę, ale pomimo tych swoich zalet, posiada jedną wadę, która go dyskredytuje na całej linii: koszty. Samochód na kredyt jest dużo tańszy. Jednak zawsze porównaj warunki takiej pożyczki i leasingu.