Ryzyko czy bezpieczeństwo

Kwiecień 27
09:14 2010
Oceń ten artykuł

Gdy mamy nadwyżki finansowe – staramy się je tak ulokować, aby przyniosły zysk. Ci co mają głowę na karku grają na giełdzie, inwestują w fundusze inwestycyjne, produkty strukturyzowane itd. Ci, którzy nie lubią ryzyka sięgają po lokaty bankowe. Problem tylko w tym, że banki nie są już tak zainteresowane depozytami bankowymi i dlatego ciągle spada oprocentowanie lokat. Może więc konta oszczędnościowe? W wielu przypadkach są już prawie tak samo oprocentowane jak lokaty bankowe, a czasami nawet ich oprocentowanie jest wyższe.
– To prawda, że lokaty bankowe nie są już tak atrakcyjnym produktem bankowym jak jeszcze 2-3 lata temu, dlatego coraz mniej jest chętnych na depozyty bankowe. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku można było znaleźć lokaty 12 miesięczne oprocentowane na 10 procent. Teraz też takie można znaleźć, ale tylko w pakietach oszczędnościowych. Najczęstsze oprocentowanie lokat bankowych wynosi teraz 5-6,5%. Najwyższe oprocentowanie lokaty 12 miesięcznej oferuje noble bank, getin bank, toyota bank, dominet bank oraz aig bank. Stałe odsetki na lokacie 1 tysiąca złotych wynoszą od 5,9% do 6,6%, w skali roku, a  w przypadku lokaty z 10 tysięcznym wkładem oprocentowanie to waha się w granicach 6,1% – 6,6%. Trzeba  podkreślić iż stałe odsetki  w wysokości 6% na dzień dzisiejszy proponuje niewiele banków, natomiast oprocentowanie zmienne jest jeszcze niższe i tylko eurobank proponuje 6% w skali roku – twierdzi znawca tego rynku
Na przyzwoitym poziomie ma jeszcze lokaty mbank, ale i ten bank wraz z multibankiem obniżył ostatnio oprocentowanie lokat jednodniowych o 0,25%.  Ponieważ z roku na rok oprocentowanie lokat bankowych systematycznie spada, z przyczyn oczywistych rynek ten nie jest już tak atrakcyjny jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Prawdopodobnie sytuacja ta utrzyma się również  w 2010 roku, chociaż  analitycy finansowi przepowiadają, że lokaty mogą nieznacznie zwyżkować, a szczególnie lokaty 12 miesięczne. Dlaczego? Ponieważ przewidziany jest spadek inflacji oraz obniżenie stóp procentowych. Banki będą więc musiałyby zareagować, a mogą tylko w jeden sposób, podwyższając oprocentowanie depozytów bankowych. Nie należy się oczywiście spodziewać jakichś znaczących wzrostów, ale jednak w drugim półroczu 2010 roku lokaty bankowe powinny być nieco  lepiej oprocentowane niż dotychczas. Powinny, ale czy będą? Jeden z doradców finansowych twierdzi, że wybór banku jest sprawą drugorzędną, bowiem wszystkie instytucje działające w Polsce korzystaj,a z takich samych gwarancji lokaty bankowej. 100% gwarancji obejmują wkłady do 50 tysięcy euro. Jeżeli mamy zamiar dysponować większą gotówką powinno zakładać się lokaty w kilku bankach. Ale jeżeli ktoś nie widzi powodu, aby na tak długi okres zamrażać swoją gotówkę niech raczej  wybiera konta oszczędnościowe.

9