Rodzina na swoim w świetle najnowszych zmian prawnych.

Dzięki rządowemu programowi rodzina na swoim wiele potencjalnych kredytobiorców mogło oczekiwać pomocy finansowej ze strony Państwa przy spłacaniu rat kredytowych. Skarb Państwa dokłada się przez 8 pierwszych lat w około połowie do rat kredytów hipotecznych zaciągniętych przez konsumentów spełniających konkretne kryteria. Jedno z nich mówi o tym, ze w dniu zawarcia umowy nie można było być właścicielem albo współwłaścicielem mieszkania, bądź też posiadać spółdzielczego lub lokatorskiego prawa do lokalu. Dotychczas udzielono blisko 98 tysięcy kredytów w programie rodzina na swoim na sumę blisko 17,4 mld zł. Wnioski o udzielenie kredytów na preferencyjnych warunkach będą przyjmowane do końca 2012 roku. Nie oznacza to wygaśnięcie programu pod koniec przyszłego roku lecz po prostu zaprzestanie udzielania kredytów w programie rodzina na swoim. Dopłaty do kredytów zaciągniętych wcześniej będą wypłacane na dotychczasowych zasadach.

Niedawno znowelizowana ustawa (prace nad ustawą trafiły do senatu, a następnie będzie potrzebny podpis prezydenta) dotycząca programu rodzina na swoim wprowadza wiele istotnych zmian w dotychczasowych uregulowaniach prawnych. Uregulowany został górny limit wieku kredytobiorców, a mianowicie preferencyjny kredyt otrzymają ci, którzy w w roku kalendarzowym, w którym składają wniosek nie przekroczą 35 roku życia. Kryterium to odnosi się równocześnie do obu współmałżonków. Kolejna zmianą w programie rodzina na swoim jest możliwość dopłat do kredytów osobą niepozostającym w stosunku małżeńskim. Ta poprawka może wpłynąć pozytywnie na sytuacje społeczną i ograniczyć zawieranie związków małżeńskich w „celach kredytowych rodzina na swoim”.
Miejmy nadzieje że zmiany wprowadzone w programie rodzina na swoim przyczynią się do wzrostu popytu na mieszkania. Spadające ceny z roku na rok sprzyjają młodym małżeństwom chcącym urządzić swój własny kąt.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca