Rodzina na swoim dla singli

Listopad 07
10:16 2011
Oceń ten artykuł

Wszyscy Ci , którzy liczą na pomoc w finansowaniu mieszkania dzięki programowi Rodzina Na Swoim, muszą się pośpieszyć. Stopniowe wygaszanie projektu wiąże się bowiem z podniesieniem limitów cen mieszkań we wszystkich aglomeracjach w Polsce.

Najlepszą sytuacje mają mieszkańcy Torunia i Łodzi. Najwyższe koszty trzeba będzie ponieść w Warszawie. Październik to przełomowy miesiąc dla wszystkich kredytobiorców. Każdy, kto liczy na pomoc państwa w spłacaniu rat kredytu musi liczyć się z nowymi restrykcjami. Wynikają one z cyklicznej rewizji wysokości kosztu budowy nieruchomości. Nowe warunki cenowe bazują więc na podstawie ogólnych danych i wynikają z maksymalnego kosztu budowy.

Obliczenia te służą następnie do wyznaczania limitów cenowych odnośnie mieszkań z dopłatą. Prognozy są niestety niekorzystne. Informacje z większości województw pokazują, że możemy spodziewać się wzrostu cen. Różnica wyniesie ok 3%. Jest także dobra nowina dla wszystkich potencjalnych kredytobiorców. Mimo wyższych cen, kredyt z dopłatą Rodzina na swoim stanie się łatwiej dostępny.

Wiąże się to z przystąpieniem do programu kilku nowych developerów. Udział w ofercie wzrośnie o ok 14% na rynku pierwotnym i 9% na rynku wtórnym. Oczywiście jest to wniosek wysnuty na podstawie całego kraju, w poszczególnych województwach wyniki różnią się od siebie. W związku z nowelizacją ustawy o kredyt mogą ubiegać się także single. Dopuszczalny wiek kredytobiorcy to 35 lat. Rodzina na swoim dla singli zakłada również warunek przystąpienia w postaci granicy dopuszczalnej powierzchni lokum. Maksymalna powierzchnia mieszkania jakie może nabyć syngiel to 50 m. kw. Dopłata w tym przypadku obejmuje 30 m kw. Nie wszystkie duże miasta w Polsce realizują projekt. W szczecinie został on całkowicie zamrożony a we Wrocławiu i Poznaniu znacznie ograniczony.

Program rodzina na swoim przez wiele lat pomógł w finansowaniu wielu rodzin, którzy potrzebowali własnego lokum. Jest to finansowanie z rąk skarbu państwa, które pozwala na zakup mieszkania tym osobom, których zwyczajnie na nie nie stać. Od pewnego czasu wystąpiła nowelizacja owej ustawy, która wprowadziła wiele zmian czego wynikiem został inny sektor odbiorców.

Jedną z nowych możliwości jaka została wprowadzona to uzyskanie finansowania przez osoby samotne. Rodzina na swoim dla singli to usługa, która jest dostępna od pewnego czasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby określane powszechnie jako samotne są w stanie skorzystać z pieniędzy oferowanych przez skarb państwa. Zmiany dotyczą również innych aspektó1). Jeżeli chodzi o samych singli mogą oni ubiegać się faktycznie o mieszkanie, jednak ograniczeniem jest metraż, który wynosi nie więcej niż 30 m kw. Jeżeli wrócimy do starego sektora odbiorców, czyli małżeństw metraż ten wynosi 50m kw.

Jeżeli mówimy o mieszkaniu, a w przypadku domu nie może on przekraczać 70 m kw. Ważnym elementem godnym wspomnienia jest fakt, że jest to oferta skierowana dla młodych ludzi, a dokładniej dla tych, którzy nie ukończyli 35 roku życia. O 14% obniżone zostały limity cen nieruchomości. Mieszkanie można kupić jedynie na rynku pierwotnym, bezpośrednio od dewelopera. Ilość miejsc w których wspomniany singiel może nakupić mieszkanie również zostały zredukowane. Do swojej dyspozycji jest jedynie kilka osiedli, które zostały oddane do użytku bądź ich budowa jest w trakcie realizacji. Wykaz osiedli, które są oferowane w programie rodzina na swoim i spełniają jego warunki dostępny jest na stronie internetowej programu bądź na infolinii owego finansowania.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze kredyt z dopłatą do odsetek przez pierwsze osiem lat sumarycznie jest tańszy niż konkurencyjne oferty bez dopłat.