Rekomendacja T od KNF

Ostatnimi czasy zostały zaostrzone przez banki warunki udzielania kredytu walutowego. Wpłynęła na to rekomendacja T, która została przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rekomendacja T jest to zbiór zasad adresowanych do banków, odnośnie zarządzania i oceny ryzyka związanego z udzielaniem kredytów detalicznych. Rekomendacja T została również stworzona odnośnie wewnętrznych bankowych systemów kontroli.

Zgodnie z tą regulacją banki muszą zapewnić odpowiedni poziom zabezpieczenia zaciąganych przez społeczeństwo kredytów. Oznacza to ,że w przypadku zaciągania kredytu walutowego przez klienta banku, jego wkład banku powinien wynieść co najmniej 10 %, w przypadku zaciągnięcia kredytu na okres 5 lat, i co najmniej 20 % w przypadku okresu dłuższego niż 5 lat. Jeżeli natomiast klient nie będzie w stanie zapewnić wkładu w takiej wysokości, ma możliwość ubezpieczenia spłaty kredytu bądź też wskazania dodatkowego zabezpieczenia , przykładowo może być to inna nieruchomość.

Rekomendacja T ma na celu przede wszystkim, zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia. Leży to w interesie zarówno klienta jak i banku. Wcześniej wspomniane zabezpieczenie może stanowić odpowiednie w ocenie banku ubezpieczenie, pod warunkiem ,że zapewni ono, w przypadku braki możliwości spłaty kredytu ,odzyskanie zaangażowanej kwoty kredytowej wraz z naliczonymi odsetkami i prowizjami. W ten sposób zarówno kredytobiorca jak i bank będą miały zapewnioną spłatę kredytu niezależnie od panujących okoliczności.
Rekomendacja zaleca również bankom rozdzielenie procedur związanych ze sprzedażą kredytów od tych, związanych z analizą wniosków kredytowych, podejmowaniem decyzji kredytowych itp. Co więcej banki przy ocenie zdolności kredytowej mają korzystać z własnych oraz zewnętrznych baz danych.
Podsumowując rekomendacja T to ochrona państwa przed wciąż rosnącym zadłużeniem społeczeństwa.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszą osobą która skomentuje ten artykuł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Subskrybuj ten blog

Wprowadź swój adres email aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Centrumkredyt poleca