Ranking lokat-wybierz najlepsze

Stopy procentowe idą w górę-już o 0,25 punktu procentowego Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy obowiązujące w NBP. Ale rynkowe stopy również idą w górę. Oznacza to, że koszty kredytów będą większe. Ale jest też szansa na wyżej oprocentowane lokaty bankowe. Dlatego sprawdź  najnowszy ranking lokat, żeby wybrać najlepsze depozyty. A kredyty hipoteczne? Te przedstawię w oddzielnym tekście.

Nic się nie zmienia
Podtytuł dotyczy tego, które lokaty są nadal najlepsze. Ranking lokat na styczeń 2011 wyraźnie pokazuje, że nadal najwięcej zarobimy na lokatach jednodniowych lub z kapitalizacją dzienną.

Ranking lokat na 3 miesiące, kwota 5 tysięcy PLN:
1.    Meritum Bank, Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną, 6,72% BRUTTO
2.    Meritum Bank, Lokata Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną, 6,65% BRUTTO
3.    Idea Bank, Lokata Idealna, 6,27% BRUTTO
4.    Lokata Codzienna Getin Bank (GetinOnline), 6,02% BRUTTO
Jak widać powyżej najwięcej zarobimy na lokacie w Meritum Banku oraz Idea Banku (Getin i Idea to banki z grupy Getin Holding). Można otrzymać prawie 7% w skali roku. I to jest dobra oferta. Aby otrzymać takie oprocentowanie nie trzeba praktycznie żadnych dodatkowych wymogów. W Idea Bank jest tak nawet, że nie jest wymagane konto bankowe do założenia lokaty bankowej.

Jakie lokaty bankowe zakładać?
W obecnej sytuacji oczywiście te z jak najkrótszym okres term trwania: a więc lokaty 3 względnie 6-miesięczne. Można pieniądze zainwestować również na koncie oszczędnościowym. Najlepsze konto oszczędnościowe również da zarobić sporo: około 6% w skali roku. Ale tam pamiętajmy, że oprocentowanie jest zmienne, więc  jak stopy rynkowe będą rosły, to ich atrakcyjność również.
Lokując pieniądze na lokatach nie zapomnij o kredytach, jeśli takowe posiadasz. Kredyty hipoteczne, czy kredyty gotówkowe już mogą cię drożej kosztować. Stawki rynkowe WIBOR w ostatni miesiącach wzrosły, więc twój kredyt mógł również podrożeć. Sprawdź, więc swój wyciąg z banku i zobacz, czy płacisz już więcej. Wkrótce przedstawię najlepsze kredyty mieszkaniowe. One nie muszą drożeć, bo banki obcinają marże kredytowe. Ale o tym w oddzielnym tekście.