Pożyczka pożyczce nierówna

Październik 30
15:52 2009
Oceń ten artykuł

Gotówki nigdy nie mamy za wiele, dlatego tak często sięgamy po różnego rodzaju pożyczki. Najczęściej są to krótkoterminowe pożyczki gotówkowe, spłacane w kilku czy kilkunastu ratach. Jeszcze do niedawna Polacy nie mieli większego wyboru i pożyczali najczęściej w banku pko. Obecnie, kiedy na naszym rynku finansowym działa już kilkadziesiąt przeróżnych rodzajów banków komercyjnych i co najmniej kilka razy więcej ofert pożyczkowych, trudno zdecydować się na tę najlepszą dla nas. Może zatem powróćmy i porównajmy oferty pożyczek banku pekao sa oraz pko bp.
Bank pko bp wystąpił z propozycję pożyczki pod nazwą max  pożyczka mini rata. Cóż miał na myśli? „ Kiedy czegoś potrzebujemy, najczęściej zwracamy się z tym do najbliższych. To oczywiste, że od nich pożycza się nam najłatwiej. Dlatego kiedy potrzebujemy gotówki, spytaj o nią w banku, który od lat jest blisko ciebie. Ofertę pożyczkowa pko bp sprawdziły już miliony Polaków. Max pożyczka Mini rata to oferta również dla ciebie” – tak brzmią słowa ulotki reklamującej ponoć najlepszą pożyczkę bankową. Tymczasem bank chce nam pożyczyć nawet do 20 tysięcy złotych na dowolnie wybrany przez nas cel, oczywiście bez zabezpieczeń i poręczycieli, minimalna kwota pożyczki 500 złotych netto, dla klientów banku wystarczy oświadczenie o dochodach, okres kredytowania nawet do 8 lat. Najbardziej jednak zachwala krótkoterminową pożyczkę / na rok/ z oprocentowaniem 6,99%. Jest to pożyczka do 3000 złotych brutto oraz pożyczkę z prowizją 0%. Bank proponuje klientowi pożyczkę  3-5 tysięcy złotych brutto z okresem kredytowania 12 miesięcy. Obydwie oferty, jak można się doczytać,  dotyczą pożyczek z ubezpieczeniem od następstw niespodzianek losowych. Jeśli jednak klient jest w związku małżeńskim muszą wspólnie podpisać taka umowę /są jednak lepsze propozycje bankowe, np., do 8 tysięcy współmałżonek nie musi wyrażać zgody/. Na końcu ulotki bank dopisał drobnymi literkami, że RRSO /roczna rzeczywista stopa oprocentowania/ dla pożyczki na przykład 2000 złotych na 12 rat wynosi już nie 6,99% ale 28,23%., bowiem zawiera całkowity koszt kredytu taki jak ubezpieczenie, prowizję 5%. Tak więc klient na rękę nie otrzyma 2000 złotych, a tylko 1820. Ale to tylko taki drobiazg.
Z kolei bank pekao sa proponuje nam pożyczkę ekspresową z hasłem „pożyczka na nowy telewizor kosztuje dziennie tyle co kefir, 1,86 zł dziennie za 1500 zł. pożyczki”. A taka pożyczka to: „naprawdę niskie raty, brak zabezpieczeń nawet do 100 000 złotych, okres spłaty do 5 lat, kompleksowe ubezpieczenie i decyzja tego samego dnia”. Jeżeli klient ma w banku eurokonto to wystarczy przyjść do banku z dowodem osobistym / w przypadku pożyczki powyżej 4000 złotych wymagana jest zgoda współmałżonka/, podpisać umowę i zainkasować gotówkę /zostanie przelana na konto klienta. No i oczywiście dopiskiem małymi literkami: RRSO dla kwoty 1500 złotych wynosi 26,53% – do wypłaty 1425 zł.