Porównanie banków-czy jest bank uniwersalny

Lipiec 24
15:18 2009
Oceń ten artykuł

W Polsce jest kilkanaście milinów kont i większość z nas posiada po kilka kont w różnych bankach. Banków do wyboru też mamy sporo szczególnie jeśli wrzucimy do jednego worka również banki spółdzielcze. Czy porównanie banków ma sens i jest możliwe? Czy jest najlepszy bank, taki uniwersalny dla wszystkich produktów?

Chciałbym na początek wszystkim klientom uświadomić, że prawie 100 procent banków działających w Polsce to banki uniwersalne. Tzn. takie, które przede wszystkim oferują rozwiązania dla klientów indywidualnych jak i firm (konta, kredyty, lokaty itp.). Oczywiście patrząc z tej perspektywy najbardziej uniwersalnym bankiem jest PKO BP czy Pekao SA bo u nich można znaleźć wszystkie bankowe produkty i to dla tych małych i dużych klientów. To jak w takiej sytuacji porównać banki? Jakie przyjąć kryterium, żeby wybrać ten który będzie dla mnie bankiem głównym?

Szczerze mówiąc nie wiem. Nie chodzi przecież o to by wszystkie produkty mieć w jednym banku. Za dużo banków to też niedobrze-trzeba wszystkiego pilnować PIN, hasła, dokumenty no i jeszcze dodatkowe opłaty. Ale posiadanie wszystkich produktów w jednym banku też nie jest możliwe jeśli chcemy posiadać najlepsze lokaty, najtańsze i najbardziej funkcjonalne konta i najtańsze kredyty.

Ja sam posiadam 4 konta bankowe. W jednym banku mamy tylko kredyt studencki bo tylko ten bank chciał mi go udzielić. Próbowałem w tym banku (BZWBK) mieć coś więcej ale sieć bankomatów tego banku była tak mała, że odechciało mi się aktywnie korzystać z posiadanego tam konta. W innym banku mam kredyt hipoteczny. W jeszcze innym 2 konta osobiste i kartę kredytową-te akurat usługi służą mi do codziennego zarządzania swoimi  finansami osobistymi. Czy to mnie za dużo nie kosztuje? Na razie nie, ale może ostatnia fala podwyżek opłat bankowych dotknie mnie.

A jak wybierałem te banki? Nie robiłem jakiegoś skomplikowanego porównania. Kredyt hipoteczny wybrałem w banku, który na owe czasy proponował jak najlepsze warunki dla moich parametrów. Konto wybrałem przede wszystkim ze względu na funkcjonalność i bankowość internetową. Nie chciałem tracić czasu na porównywanie tych wszystkich opłat związanych z prowadzeniem konta. A i jeszcze chcę dodać, że jestem bardzo zadowolony…

Wolf