Poręczenie kredytu może być dużym kłopotem

Październik 15
13:16 2013
Oceń ten artykuł

Twój znajomy zwrócił się do ciebie z prośbą: „stary wnioskuję o kredyt hipoteczny w banku a ten żąda ode mnie poręczenia kredytu przez kogoś z dochodami-pomożesz?”. Co w takiej sytuacji odpowiedzieć? Większość mając dobre serce i wierząc znajomemu, że żadnych kłopotów ze spłatą kredytu nie będzie, poręczna czy to kredyt hipoteczny czy gotówkowy.

Poręczać kredyt czy nie poręczać oto jest pytanie. Co to w ogóle znaczy, że poręczam kredyt komuś innemu? Czy to jest tylko potwierdzenie, że ten nasz znajomy jest w stanie spłacić kredyt a my w to wierzymy i potwierdzamy? Niestety nie – dla banku takie poręcznie nie miałoby żadnego realnego znaczenia. Chodzi o to, że za takim stwierdzeniem idzie również zobowiązanie do spłaty rat kredytu lub całego kredytu w przypadku gdyby główny kredytobiorca nie mógł tego zrobić z obojętnie jakiego powodu. To zupełnie zmienia postać rzeczy. Jeśli więc twój znajomy przestanie spłacać kredyt lub nawet będzie się spóźniał ze spłatą rat to zaraz bank przyśle do ciebie miłe pisemko z prośbą o uregulowanie należności. Zdziwiony? Kiedyś mój znajomy przez przypadek spóźnił się z kilkanaście dni ze spłatą kredytu studenckiego. Osoba, która poręczyła kredyt otrzymała zaraz pismo właśnie z taką prośbą. Całe zamieszanie nie było potrzebne bo spóźnienie wynikało z głupiego błędu, ale co znajomy najadł się wstydu to jego.

Widać więc, że poręczenie kredytu to nie zabawa. Nie należy takiej decyzji podejmować zbyt pochopnie. Jedni mówią: dobry zwyczaj nie pożyczaj a ja mówię nie poręczaj kredytów. Gdy ktoś cię prosi jeszcze o poręcznie kredytu na 1000 zł to pal licho. Ale jak już jest sprawa związana z kredytem hipotecznym np. na 200 000 zł to już nie są przelewki. Załóżmy, że właściwy kredytobiorca nie spłaca kredytu. Bagatela 1200 zł miesięcznie. Bank każe tobie drogi poręczycielu na dalsze spłacanie kredytu. A jak nie będziesz miał na ratę to komornik zapuka do twych drzwi. Tak, tak za kredyt odpowiadasz tak samo w przypadku poręczenia jak i pierwotny kredytobiorca.

Mam więc tylko jedną radę – nie poręczajcie kredytów ani tych małych gotówkowych, ratalnych czy samochodowych ani tych dużych. Bo będzie wcześniej czy później z tego kłopot. Pamiętajcie, że dobry kredytobiorca poręczenia kredytu nie potrzebuje. I tyle w tym temacie.

XcrediT