Pomocna dłoń czy pokusa nie do odparcia

Styczeń 05
00:40 2012
Oceń ten artykuł

Karty kredytowe nie są nowością, ani na rynku polskim, ani światowym. Ludzie jednak często mylą je z kartami płatniczymi, a jeszcze częściej nie mają pojęcia, jak kartą kredytową powinno się posługiwać, żeby nie zadłużyć się na kwoty ciężkie do spłacenia. Pora przestać już myśleć, że karta kredytowa równa się kredytowi.
Karty kredytowe służą, co prawda do zaciągnięcia jakiegoś długu wobec banku, ale nie do końca działa to na zasadach kredytu gotówkowego. Otóż karta kredytowa jest narzędziem bankowym, które pozwala nam na korzystanie z pieniędzy, które udostępnia nam bank. Dostajemy na niej ustalony limit, którego nie powinniśmy przekroczyć. Istnieje jednak ważna zaleta, którą posiadają karty kredytowe. Mowa o okresie bezodsetkowym. Standardy są różne, jedne banki dają nam 21 dni, inne nawet 56, na to by zaciągnięte zadłużenie spłacić nie oddając przy tym ani grosza odsetek. Karty kredytowe pozwalając wziąć kredyt, który jeżeli spłacimy w wyznaczonym czasie, nie będzie miał dla nas żadnych konsekwencji. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku, jeśli zapomnimy o spłacie, zadłużymy się na kwotę większą niż spłacić możemy lub zrobimy to po terminie. Wówczas odsetki, które naliczy bank bywają nawet dwa razy większe od odsetek zwykłego kredytu. Po co nam więc taka karta? Chociażby po to, żeby korzystać z programów rabatowych, które do kart są dołączone. Najlepsze karty potrafią sprawić, że za zakup lub usługę zapłacimy nawet 50% mniej, niż w przypadku, gdybyśmy karty kredytowej nie posiadali. Inną ważną zaletą karty z odroczonym terminem spłaty jest zabezpieczenie, które nam ona daje. Wyobraźmy sobie, że zepsuła się nam lodówka. Naprawa nie jest opłacalna, więc musimy kupić nową. Niestety kosztuje ona 1500zł, a my mamy jedynie 1000. Pensja dopiero za tydzień. Wyjmujemy więc naszą kartę i kupujemy lodówkę od ręki. Kiedy dostajemy wynagrodzenie regulujemy dług i dzięki temu nie musimy pożyczać pieniędzy od znajomych lub kupować na kredyt.
Jeżeli dobrze pojmujemy działanie kart kredytowych i mamy dość samokontroli, to będą one naszymi sprzymierzeńcami w codziennym życiu.