Pod parasolem

– Od jakiegoś czasu przymierzam się do zainwestowania swoich pieniędzy, ponieważ mam odłożona gotówkę i nie chcę aby bezczynnie leżała. Może zacznę od funduszy, tylko tak naprawdę nie wiem czy zainwestować w akcje czy na przykład w obligacje skarbu państwa. Zastanawiam się też, czy na początek nie będzie dla mnie najlepszy fundusz parasolowy i czy inwestycja tego rodzaju będzie dla mnie dobrym rozwiązaniem. Niestety nie mam zbyt wielkiej wiedzy o zaletach oraz wadach tego funduszu, wiem tylko, że jak sama nazwa wskazuje jest to w miarę bezpieczny fundusz – zastanawia się początkujący inwestor.
– Różne są opinie na temat funduszy parasolowych, ale ja osobiście inwestuję już od jakiegoś czasu pod parasolem. Nie zdecydowałem się na akcje ani tylko na obligacje skarbu państwa. Dlaczego wybrałem właśnie fundusz parasolowy? Z kilku powodów, a jednym z nich jest fakt, że sam decyduję czy chcę inwestować w subfundusze o niskim, umiarkowanym czy wysokim stopniu ryzyka. Poza tym nic się nie płaci za konwersję jedynie za opłaty wyrównawcze oraz nabycie jednostki – przekonuje inwestor parasola.
– W zasadzie fundusze parasolowe w ramach jednego towarzystwa funduszu inwestycyjnego, są to te same produkty co wcześniej tylko z możliwością uniknięcia podatku od zysku czyli tak zwanego podatku Belki. Są jeszcze tak zwane UFK, czyli parasol prowadzony z reguły przez instytucje ubezpieczeniowe. Zaletą ich jest fakt, że pieniądze można przenosić miedzy różnymi TFI – twierdzi kolejny zwolennik parasolowego.
– Z podatkiem przy funduszach parasolowych nie zawsze jest tak, że nie płacimy przy konwersjach. Wszystko zależy od sposobu w jaki fundusz parasolowy nalicza podatek. Podatek w “parasolach” jest z reguły odroczony – to znaczy jeżeli wpłaca się 1000 złotych, fundusz pod parasolem zarobił 200 złotych to mamy nie mniej nie więcje tylko 1200 złotych. Dokonujemy konwersji i nadal mamy 1200 złotych / ale od tych 200 złotych należy się podatek i zostanie on zapamiętany/. Okazało się, że wybraliśmy fundusz, który traci. Przyjmijmy, że na dziś mamy z tego 1200 zł. 800 zł. Jeżeli zdecydujemy się je wypłacić zostanie nam pobrany podatek z tych 200 złotych, które zarobiliśmy. Ale zostanie pobrany dopiero na końcu inwestycji. Fundusze parasolowe można także kupować na platformie mbanku – nie ma wtedy żadnych opłat, ani przy zakupie ani przy konwersji – tłumaczy sens funduszy parasolowych ich umiarkowany zwolennik.