Pobudzenie na rynku budowlanym w związku z MdM

Kwiecień 22
15:01 2016
Oceń ten artykuł

Program Mieszkanie dla Młodych zaczyna zbierać coraz większe plony w postaci ożywienia na polskim rynku budowlanym.

Mieszkanie dla Młodych to program rządowych dopłat do zakupu pierwszego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Na dofinansowanie mogą liczyć osoby młode, które nie przekroczyły 35 roku życia, niezależnie od tego, czy są to osoby samotne, czy funkcjonujące w związkach małżeńskich, bezdzietne lub też posiadające na utrzymaniu dzieci. Przystąpić do programu mogą kredytobiorcy zaciągający kredyt hipoteczny w złotówkach na zakup nieruchomości mieszkalnej, której przynajmniej 50 proc. wartości byłoby sfinansowane ze środków pozyskanych z banku. Co istotne, spłata kredytu musi rozstać rozłożona na co najmniej 15 lat.

Mimo że MdM nakłada na zakupowane lokale wymogi w zakresie maksymalnego dopuszczalnego metrażu, wnioski o dofinansowanie spływają do BGK coraz liczniej. Przypomnijmy, że o wsparcie pieniężne mogą ubiegać się kredytobiorcy zakupujący mieszkanie o metrażu do 75 m.kw., a w przypadku nabywania domu jednorodzinnego – do 100 m.kw. Gdy wnioskodawca wychowuje przynajmniej trójkę dzieci, limity te zwiększają się odpowiednio do 85 m.kw. i do 110 m.kw.

Kredytów w ramach programu Mieszkania dla Młodych udziela już 9 banków, w tym: PKO BP, Pekao, Getin Bank i Alior Bank. Od tego miesiąca kredyty MdM dostępne są już także w Banku Millennium. Jak podaje BGK, w pierwszym kwartale b.r. pozytywną decyzję wydano w sprawie 4395 wniosków o dofinansowanie, przy czym zawarto już ponad 2000 umów kredytowych. Łączna kwota przyznanego w ramach projektu wsparcia pieniężnego sięgnęła 98,5 mln zł.

Popularność programu przyczynia się do wzrostu popytu na rynku nieruchomości. Tendencja ta dotyczy nie tylko rosnącego zainteresowania lokalami sprzedawanymi przez developerów na rynku pierwotnym, ale także jest motorem dla wzmożonych decyzji o budowie własnego domu systemem gospodarczym, ponieważ w projekcie MdM przewidziano także pomoc finansową dla osób, które rozpoczynają budowę domu we własnym zakresie. Tej części kredytobiorców przysługiwać może zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.