Po co nam skarpety

Kwiecień 17
19:31 2011
Oceń ten artykuł

Czy Polacy są narodem oszczędnym? Od dość dawna pokutuje stwierdzenie, że nie ale gdyby wierzyć analitykom bankowym na kontach naszych rodaków jest sporo gotówki. Niestety najczęściej przetrzymujemy nasze pieniądze na zwykłych niskooprocentowanych kontach bankowych.. Zresztą oprocentowanych to zbyt dużo powiedziane, bowiem najczęściej jest to oprocentowanie symboliczne. No bo jak nazwać inaczej oprocentowanie rzędu 0,1%? Są też i tacy, którzy nie mają zaufania do banków – jest ich niemało – i nadal trzymają swoje pieniądze w domach. Gdyby wierzyć obliczeniom to w ten tradycyjny domowy sposób przetrzymywanych jest około 500 miliardów złotych. Dlaczego nie spożytkować tych pieniędzy wpłacając je na przykład na konta oszczędnościowe, bądź lokaty bankowe? I w jednym i drugim przypadku oprocentowanie jakie towarzyszy tym produktom pozwoliłoby, aby pieniądze gromadzone od lat w przysłowiowych skarpetach pracowały na swoich właścicieli w bankach. Nie pracują, ponieważ banki w pewnym momencie przekombinowały.
– Najlepiej i najprościej założyć sobie konta oszczędnościowe w banku i składać na nich swoje oszczędności. Po co trzymać w domu pieniądze, skoro mogą procentować na kontach. Jeżeli ktoś nie chce przetrzymywać gotówki na koncie moze założyć sobie lokatę. Przecież na lokacie bankowej nic się nie traci, a zawsze może zyskać. Wprawdzie oprocentowanie lokat nie jest już tak atrakcyjne jak jeszcze dwa czy trzy lata temu, ale nadal na depozytach bankowych można zarobić. Ja od lat tak robię i nie narzekam – stwierdził jeden z klientów banku.
I ma rację, bowiem zamiast trzymać pieniądze w domu – jest to dość niebezpieczny sposób – może jednak lepiej powierzyć je bankowi. Problem tylko jakiemu banku i jakie konto wybrać? Chciałoby się powiedzieć najlepsze w najlepszym banku, tylko to nie takie proste. Na początek należałoby się zastanowić do jakich celów takie konto ma nam służyć. Czy do bieżących opłat, przelewów i pobierania gotówki, czy też mamy zamiar składać na nim swoje oszczędności. Jeżeli to pierwsze to zakładamy najprostsze konta osobiste z możliwością uzyskania kredytu odnawialnego, otrzymaniem karty bankomatowej, ale jak już nadmieniliśmy, najczęściej takie konta są bardzo nisko oprocentowane lub ich oprocentowanie sięga zera. Banki nie stosują w tych przypadkach wysokich oprocentowań, bowiem zwykle ich właściciele nie posiadają większej gotówki i raczej korzystają z kredytów niż z własnych oszczędności. Dla tych, którzy zamierzają oszczędzać banki przygotowały konta oszczędnościowe. Są to już konta oprocentowane, najczęściej w podobnej wysokości jak lokaty bankowe, a często nawet oprocentowanie tych kont jest większe niż lokat. Szkoda tylko, że w ostatnim okresie konta oszczędnościowe tak jak zresztą i depozyty nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem banków. Czyli mimo podwyżek stóp procentowych nie zmienia się ich oprocentowanie.